در عرصه رقابت تنگاتنگ جهانی، بهره وری مدیریتی و تلاش علمی تنها گزینه پیش روی جامعه ایران اسلامی است.

.

رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی در راستای شعار دانشگاه، ارتقای کیفیت، ماموریت گرایی و کارآفرینی گفت : در عرصه رقابت تنگاتنگ جهانی، بهرهوری مدیریتی و تلاش علمی تنها گزینه پیش روی جامعه علمی ایران اسلامی است.

دکتر داوریار با اشاره به نام گذاری سال ۱۳۹۵ به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ، نقش دانشگاهها را در این زمینه بسیار مهم برشمرد و تأکید کرد جامعه علمی که همواره پیشتاز حرکت در مسیر انقلاب اسلامی بوده است، باید با احساس مسؤولیت در این زمینه به یاری مسؤولان کشور بشتابد و در راستای تحقق اهداف رهبری گام بردارد.
دکتر محمد علی داوریار همچنین به شعار امسال دانشگاه پیام نور یعنی ارتقای کیفیت، مأموریت-گرایی و کارآفرینی اشاره کرد و این رویکرد را کاملاً هم راستا با شعار سال ۱۳۹۵ دانست. وی آموزش نیروی انسانی کارآمد همسو با نیازهای اساسی کشور و تحقیق و پژوهش در مسیر رفع مشکلات کشور را وظیفه اصلی دانشگاهها اعلام کرد و خاطرنشان کرد توسعه کشور تنها با همّت دانشمندان، پژوهشگران، استادان و دانشجویان محقق خواهد شد و همه مدیران دانشگاهی باید زمینه ارتقاء کیفیت آموزش و پژوهش را با این هدف فراهم آورند. دانشگاه پیام نور نیز با گذر از مرحله رشد کمّی و رساندن آموزش عالی به تمام نقاط کشور اکنون در دوره مدیریت جدید، با انتخاب شعار ارتقاء کیفیت در این مسیر حرکت می کند.
دکتر داوریار در بخش دیگری از سخنان خود پرهیز از بی برنامگی و روزمرّگی را مهمترین نیاز دانشگاه در این مقطع زمانی دانست و با اشاره به لزوم تخصّصی شدن فعالیت دانشگاهها، مأموریت گرایی را رکن دیگر حرکت جدید دانشگاه پیام نور اعلام کرد و افزود، دیگر تولید انبوه فارغ التحصیل نمی تواند هدف تأسیس شعب و مراکز و رشته های دانشگاهی باشد و دانشگاه باید با نیازسنجی دقیق و تعیین اولویت ها و بررسی امکانات و توانمندی ها و قوت و ضعف های موجود صرفاً در راستای مأموریتی فعالیت کند که برای آن تعیین شده است و از حرکت های مقطعی و موازی و بی برنامه پرهیز نماید. این امر می تواند موجب هم افزایی توان علمی و مدیریتی مراکز دانشگاه پیام نور در سراسر کشور و ارتقاء کیفیت مبتنی بر آمایش سرزمینی و نقشه جامع علمی کشور باشد.
کارآفرینی به عنوان بخش دیگری از شعار دانشگاه پیام نور نکته ای بود که دکتر داوریار در ادامه به آن پرداخت و با اشاره به هدف عملی اکثر دانشجویان از تحصیل به دانشگاه یعنی اشتغال در جامعه اظهار داشت که متاسفانه تأکید بر آموزش های نظری بدون ایجاد زمینه های کاربرد آن در بازار کار باعث پیدایش انبوه فارغ التحصیلان بدون شغل در جامعه شده است که علاوه بر اتلاف سرمایه و انرژی بخش عظیمی از جامعه جوان کشور باعث پیامدهای منفی دیگری نظیر تغییر الگوی ازدواج و کاهش رشد جمعیت نیز شده است. دکتر داوریار با تأکید بر لزوم توانمندسازی دانشجویان برای جذب در بازار کار، تشکیل دفاتر کارآفرینی فعال در دانشگاه پیام نور را زمینه ساز رفع این مشکلات دانست و کارآفرینی را موجب تقویت پایه های اقتصاد مقاومتی در کشور دانست.
رئیس دانشگاه پیام نور خراسان رضوی با اشاره به این که دانشگاه با ۳۱ مرکز و واحد فعال در استان و بیش از ۳۵ هزار دانشجو در ۸۷ رشته کارشناسی، ۴۱ رشته کارشناسی ارشد و۸ رشته دکتری، در دوره جدید تلاش می کند با برنامه  ریزی دقیق و با استفاده از تجربه اعضای هیأت علمی برجسته و مدیران موفق استان به بازنگری در برنامه ها و تسریع حرکت در راستای شعار ارتقای کیفیت، مأموریت گرایی و کارآفرینی پرداخته و زمینه تحقق آن را فراهم آورد. در این راستا جلسات هم اندیشی عمومی و تخصصی با کارکنان و اعضای هیأت علمی به طور مستمر در حال تشکیل است تا همه ابعاد و مشکلات مورد توجه قرار گیرد و اقدام لازم در این زمینه به عمل آید.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ