سمینار پیشگیری از بیماریهای HIV/AIDS در دانشگاه پیام نور مرکز بندر لنگه برگزار شد/برگزاری کارگاه آموزشی معرفی و شناخت پایگاههای اطلاعاتی فارسی

.

همزمان با هفته آگاهی از پیشگیری از بیماریهای واگیر دار و غیر واگیردار؛
سمینار پیشگیری از بیماریهای HIV/AIDS در دانشگاه پیام نور مرکز بندر لنگه برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، دکتر آدم زاده در این سمینار گفت : به فرموده پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله و سلم هیچ چیز به اندازه دو نعمت امنیت و سلامت مهم نیست. این دو هم در مورد فرد صادق است و هم در مورد جامعه و از آن جا که فرد زیر بنای خانه و خانواده است و خانواده خود زیر بنای اجتماع می باشد لذا توجه به آنها وظیفه هر فرد و دولتی می باشد. دانشگاه با توجه به رسالت آموزشی و پژوهشی خود از طرق گوناگون در صدد دانش افزایی و خود مراقبت در مقابل عوامل تهدید زای سلامتی است. سمینار آموزشی پیشگیری از بیماری HIV یا ایدز که با همکاری شبکه بهداشت و درمان در دانشگاه پیام نور مرکز بندر لنگه برگزار می شود گامی در این مسیر است
خانم یعقوبی کارشناس شبکه بهداشت در این سمینار به تعریف بیماری، راههای انتقال، افراد در معرض خطر، آمار این بیماری در کشور و استان، راه های تشخیص بیماری، پتانسیل استان در خطر این بیماری مطالبی ارائه نمود.

برگزاری کارگاه آموزشی معرفی و شناخت پایگاههای اطلاعاتی فارسی
کارگاه آموزشی معرفی و شناخت پایگاههای اطلاعاتی فارسی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر آدم زاده در این کارگاه گفت: هفته کتاب و کتابخوانی فرصتی مغتنم برای کنکاش در مورد شناخت توانایی ها و مهارتها و احتمالا کاستی هایی است که در مورد مطالعه و پژوهش داریم. از آن جا که تحقیق بر اصولی مبتنی است، داشتن مهارت در آن زمینه ها می تواند بسیار راهگشا باشد. یکی از این مهارتها شناخت پایگاههای اطلاعاتی فارسی است که به محققان کمک می کند تا اطلاعات لازم برای عناوین پژوهشی خود را با صرف هزینه های زمانی و نیروی انسانی کمتر و با اطمینان بیشتر به دست آورد.
خانم سقایی کارشناس کتابخانه عمومی نیز در این کارگاه به معرفی پایگاههای فارسی مورد نیاز برای جستجوی علمی دانشجویان شامل : ارائه تعاریفی از پایگاه و بانک اطلاعاتی، معرفی پایگاههای فارسی ایرانداک، نورمگز، پورتال جامع علوم انسانی، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، جویشگر فارسی علم نت مطالبی ارائه داد. در پایان ضمن معرفی کتابخانه عمومی و آشنایی با خدمات کتابخانه عمومی، نرم افزار سامان و روش استفاده و جستجو در این نرم افزار به دانشجویان آموزش داده شد.

برگزاری سمینار سمینار تحلیل جامعه شناختی و روان شناختی فضای مجازی و نقش آن در خانواده
سمینار سمینار تحلیل جامعه شناختی و روان شناختی فضای مجازی و نقش آن در خانوادهدر دانشگاه پیام نور مرکز بندرلنگه بر گزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگا ه دکتر آدم زاده در این سمینار گفت : فناوری اطلاعات و ارتباطات با سرعت فوق‌العاده خود فضای مجازی متفاوت با فضای واقعی به وجود آورده که تمام جنبه های زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است . بنابر این شناخت حوزه های مختلف زندگی انسان از جمله حوزه روان شناختی، جامعه شناختی، فرهنکی- اجتماعی، علمی- آموزشی، بهداشتی، اقتصادی، سیاسی و غیره می تواند در برخورد صحیح با این پدیده انسانی موثر باشد . این سمینار به منظور تحلیل دو حوزه ی روان شناختی و جامعه ‌شناختی فضای مجازی در جامعه ایران برگزار می شود تا ما را نسبت به مسوولیتمان در قبال خود و دیگران در زمینه استفاده بهینه از آن فضا آگاه نماید. آقای زحمت زاد در ادامه سمینار گفت : نهاد خانواده را یکی از نهادهای مهم جامعه در طول تاریخ و همه جوامع دانست و نقش مهم وکلیدی آن در اجتماعی کردن فرزندان وحیات یک جامعه سالم تاکید کرد و گفت: تحولاتی که امروز (نهاد خانواده) در حال تجربه کردن آن است را تجربه زیسته جدید و نو دانست وآنرا در راستای تحولات سریع تکنولوژی وارتباطات نوین اینترنت وفضای مجازی تبیین نمود.
وی در ادامه افزود: امروز خانواده ایرانی در سبد فرهنگی خود سه مولفه: فضای مجازی، ماهواره و رسانه های مدرن را دارد که هریک زمینه تغییراتی در خانواده در ارتباط با روابط زن وشوهر، والدین وفرزندان، فرزندان با یکدیگر، خانواده با خویشاوندان ، خانواده وجامعه شده است.
زحمت زاد مهمترین وشایع ترین آسیب های فضای مجازی در ارتباط با خانواده را نام برد و هریک با ذکر مثال هایی تشریح نمود که اعم آنها عبارتند از : اعتیاد به فضای مجازی واینترنت، اختلال در شکل گیری شخصیت، تعارض نقش ها، شکاف نسل ها، افسردگی، تجمل گرایی و…..         
                                                                                               

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ