کارگاه آموزشی ویژه مسئولین فرهنگی مراکز و واحدهادر دانشگاه پیام نور استان اصفهان برگزارشد

.

 

کارگاه آموزشی ویژه کارشناسان و مسئولین فرهنگی مراکز و واحدهای پیام نور استان اصفهان با موضوع" طرح قرآنی تسنیم"  7 آبانماه ۹۶  در محل سالن جلسات ستاد استان برگزار شد.

 

رئیس اداره فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه پیام نور استان اصفهان ضمن عرض خیر مقدم به مسئولین فرهنگی، مطالبی را در خصوص اجرای آئین نامه ها و دستورالعمل های فرهنگی از جمله: آئین نامه کانون های فرهنگی، هنری، انجمن های علمی دانشجویی و … بیان نمود.

فیاضی خاطر نشان کرد: کلیه فعالیتهای فرهنگی که در سطح مراکز و واحدها اجرا می شود، ضمن ارسال گزارش کامل فعالیت ها به همراه تصاویر آنها باید در درگاه فرهنگی وزارت علوم نیز ثبت گردد.

ایشان افزود: در بحث چاپ نشریات دانشجویی باید حمایت ویژه از دانشجویان فعال در این حوزه بعمل آید و مراکز باید در بحث مالی و چاپ نشریات همکاری لازم را با دانشجویان  انجام دهند.

وی در بحث فعالیت انجمن های علمی، دانشجویی از مراکز و واحدهایی که در دهمین جشنواره کشوری حرکت شرکت نمودند و موفق به کسب رتبه اول این دوره از جشنواره در بین استانهای دیگر شدند، تقدیر و تشکر کرد و یادآور شد مراسم اختتامیه هشتمین جشنواره استانی حرکت در آذر ماه ۹۶ برگزار و از انجمن های علمی که در جشنواره رتبه کسب کردند تجلیل بعمل خواهد آمد.

ایشان متذکر شد: فعالیتهای انجمن های علمی دانشجویی باید در مسیر جشنواره حرکت هدایت شوند و فعالیت های انجام گرفته مستند سازی شده تا در زمان برگزاری جشنواره حرکت ارائه گزارش و اقدام برابر دستورالعمل برای انجمن ها براحتی انجام شود.

وی در بحث فعالیت کانون ها یادآور شد: امسال برای اولین بار جشنواره رویش بصورت کشوری برگزار می گردد و همانند جشنواره حرکت فعالیت کانونها باید در قالب کانون ها با عناوین مختلف که طی نامه قبلاً اعلام شده، گنجانده شود تا زمانی که جشنواره رویش برگزار می گردد گزارشها و فعالیتهای این کانون ها به جشنواره ارسال شود، کما اینکه سال گذشته در جشنواره کشوری رویش استان اصفهان موفق به کسب رتبه اول کشوری شدند.

وی گفت: گزارش فعالیتهای فرهنگی بلافاصله بعد از برگزاری باید به استان ارسال شود.

همچنین ادامه داد : در بحث برگزاری اردوهای علمی دانشجویی طبق آئین نامه اقدام شود که قبلاً از طریق نامه به مراکز ارسال شده است نکته مهم در این مورد اینکه کلیه اردوها اعم از علمی و فرهنگی و … باید با اخذ مجوز شورای فرهنگی مرکز برگزار گردد. در امر برگزاری اردوهای علمی هم که مربوط به واحد درسی دانشجویان می باشد برگزاری اردو زیر نظر مدرس مربوطه بلا مانع است و با مسئولیت استاد مربوطه برگزار می گردد و هزینه این گونه اردوها از بودجه ردیف آموزشی قابل پرداخت است. همچنین در برگزاری اردوهای ورزشی هم باید از ردیف ورزشی پرداخت گردد.

رئیس اداره فرهنگی استان به مسئولین مراکز و واحد ها توصیه کردند: بدلیل کاهش حجم دانشجو در سطح مراکز و واحدها اردو های دانشجویی بصورت مشترک بین چند مرکز و واحد برگزار گردد تا واحدهای کوچک از این قاعده بی نصیب نمانند.

وی افزود: در مقوله برگزاری کرسی های آزاد اندیشی باید دانشجویان را فعال نمود و آنان را تشویق و ترغیب کرد که مشارکت نمایند و این وظیفه مسئولین فرهنگی مراکز است که با انتخاب موضوعات بروز و چالش برانگیز دانشجویان را تشویق به برگزاری و شرکت در کرسی های آزاد اندیشی نمایند. با توجه به پتانسیل خوب دانشگاه پیام نور که از وجود اعضای هیات علمی برخوردار است در بحث داوری کرسی ها از آنان استفاده شود.

 فیاضی در پایان خاطر نشان کرد: بودجه فرهنگی امسال بر اساس سرانه دانشجویی می باشد که ۳۰٪ به مشاوره دانشجویی و ۲۰٪ به ورزشی و ۵۰٪ به امور فرهنگی اختصاص دارد و بودجه امسال همانند سال گذشته می باشد و تغییر زیادی ندارد.

در ادامه جلسه کارگاه آموزشی طرح قرآنی تسنیم توسط دکتر سید محمد قلمکاریان مجری طرح برگزار شد.

عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور استان اصفهان در ابتدای کارگاه با اشاره به خلقت انسان و فراگیری علم و خود شناسی و خداشناسی به تاکید فراگیری قرآن و گسترش آن در بین انسانها پرداخت.

وی افزود: خداوند انسان را آفرید و او را اشرف مخلوقات قرار داد و سپس انسان را خلیفه خود روی زمین معرفی کرد و او را به فراگیری علم و دانش سفارش نمود.

قلمکاریان یادآور شد: مسئولین فرهنگی مراکز و واحدها باید سعی کنند ارتباط تنگاتنگی با دانشجویان داشته باشند و آنان را تشویق به فعالیتهای فرهنگی که در راس آنها فراگیری قرآن کریم قرار دارد توصیه نمود. که در این مسیر کارشناسان فرهنگی وظیفه خطیری بر عهده دارند. چرا که جهاد فرهنگی بسیار در نزد خداوند اجر و پاداش دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه در پایان جلسه نحوه اجرای طرح قرآنی تسنیم را بطور کامل برای مسئولین فرهنگی تشریح نمود. 

 

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ