مراسم استقبال از دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد برگزارشد

.

برنامه استقبال از دانشجویان ورودی جدید در دو بخش  معارفه و توجیه آئین نامه های آموزشی در سالن اجتماعات دانشگاه و برپایی نمایشگاه غرفه های انجمنهای علمی و کانونهای فرهنگی به منظور معرفی انجمنهای علمی و کانونهای فرهنگی فعال دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد بود.

فرماندار محترم شهرستان، آقای مظفر نجفی و دکتر یوسفی رئیس دانشگاه پیام نور استان اصفهان میهمانان ویژه مراسم استقبال مهر دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد بودند که به همراه دکتر آیت رئیس دانشگاه، به بازدید از غرفه دست آوردهای انجمنهای علمی و کانونهای فرهنگی فعال پرداخته و سپس با حضور در فاز ۲ موارد طراحی و اجرا شده در سال جاری از جمله پیست دو میدانی، محوطه سازی، و آسانسور آنرا با چیدن روبان افتتاح نمودند.

     دکتر سید سعید آیت رئیس دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد ضمن گرامیداشت مقدم دانشجویان جدید به این دانشگاه و تبریک پذیرش این دانشجویان در یکی از دانشگاه های بزرگ کشور گفت: دانشگاه فرصت خوبی است که در آن مهارتهای اجتماعی را کسب نمایید. از جمله  آشنایی با فرهنگ و تمدن خودتان، یعنی اینکه بدانید یه عنوان یک ایرانی کجای دنیا ایستاده اید. دیگر اینکه وضعیت کنونی دنیا چیست و به چه سمت و سویی حرکت می کند.

     دکتر آیت گفت : دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد از بهترین دانشگاه های پیام نور کشور است، که این را می توانید به استناد به آمار و تحقیق به نتایج آن برسید، بدنه هیات علمی دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد قریب به بیست نفر هستند در رشته های مختلف و این دانشگاه از قدیمی ترین دانشگاه های پیام نور کشور است یعنی قبل از انقلاب به نام دانشگاه آزاد ایران و سپس تبدیل شده است به دانشگاه مکاتبه ای علامه طباطبایی و پس از آن به عنوان اولین دانشگاه های پیام نور کشور فعالیت خود را ادامه داده است.  

     رئیس مرکز نجف آباد در ادامه در مورد ساختار دانشگاه پیام نور گفت: دانشگاه پیام نور دانشگاهی است که در کل کشور با حدود ۴۰۰ مرکز و واحد توزیع شده است. یعنی تقریبا همه شهرهای اصلی کشور یک دانشگاه پیام نور دارند. ولی یک بدنه اصلی به نام سازمان مرکزی در تهران دارد .

     دکتر آیت در مورد مزایای دانشگاه پیام نور گفت: منابع درسی پیام نور در کل کشور در همه رشته ها یکسان است و به همین دلیل معدل در دانشگاه پیام نور منصفانه تر  و قابل استناد تر است و همین امر باعث می شود که از لحاظ کیفیت آموزشی دانشگاه پیام نور متفاوت با سایر دانشگاه ها باشد و از طرف دیگر کتابهای پیام نور توسط استادان پیام نور و به صورت خود آموز تهیه می گردد و این باعث ویژگی خاص این دانشگاه یعنی اجباری نبودن حضور دانشجو در کلاسهای تئوری است.

     رئیس دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد در ادامه افزود: دو مکانیسم جدید امروز در دنیا برای یادگیری یا آموزش وجود دارد، یکی درس دادن، که استاد به دانشجو درس می دهد و دیگر یادگیری که آن قسمتی است که خود دانشجو با علاقه یاد می گیرد و سمت و سوی دانشگاه های خوب دنیا به سوی یادگیری است یعنی دانشجو خودش انگیزه ی یادگیری داشته باشد و دانشگاه پیام نور نیز از این لحاظ پیشرو است. یعنی اینکه فضا برای این منظور فراهم است.  

     دکتر آیت همچنین اشاره کرد: دانشگاه پیام نور  تقریبا به اندازه کل دانشگاه های کشور دانشجو دارد. یعنی یکی از بزرگترین دانشگاه های دولتی کشور است.

ایشان ادامه داد تقریبا یک دهم از دانشجوهای پیام نور کل کشور در دانشگاه پیام نور استان اصفهان مشغول به تحصیل هستند و همچنین از کل دانشجویان دانشگاه های پیام نور استان اصفهان قریب یک دهم در مرکز نجف آباد در حال تحصیل هستند یا به عبارتی نزدیک یک صدم دانشگاه های پیام نور کشور در این مرکز تحصیل می کنند، دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد دومین دانشگاه پیام نور استان اصفهان است و این مرکز از خیلی جهات سرآمد است از جمله برگزاری همایش های ملی ، پذیرش کارشناسی ارشد بطور مثال این مرکز اولین و تنها مرکز در دانشگاه پیام نور است که دارای مقطع کارشناسی ارشد رشته هوش مصنوعی است و این رشته یکی از رشته های روز دنیاست و این مرکز دارای ۶ رشته کارشناسی ارشد است.

     رئیس مرکز نجف آباد همچنین به فعالیتهای فوق برنامه دانشگاه اشاره کرد و ضمن توصیه به دانشجویان جدید مبنی بر اینکه در ابتدای راه تحصیل حتما در انجمنهای علمی و کانونهای فرهنگی دانشگاه فعالیت داشته باشند گفت : این تشکلهای دانشجویی فضای مناسبی است که اگر برای آینده خود نیاز به مهارتهایی دارید که در سرفصل دروس دانشگاه پیش بینی نشده است از این طریق به صورت فوق برنامه فراهم می گردد دومین نکته استفاده از امکانات ورزشی و فوق برنامه دانشگاه است مثل سالنهای ورزشی تیمی و غیر تیمی و فضای دایمی نمایشگاهی، کتابخانه دانشگاه که با بیش از ۳۵ هزار جلد کتاب از غنی ترین کتابخانه های دانشگاه پیام نور است.

     دکتر آیت در ادامه ابراز امیدواری کرد که دانشجویان جدید بتوانند با موفقیت مراحل علمی را در دانشگاه پیام نور پشت سر بگذارند و به مقاطع بالاتر ارتقاء پیدا کنند و خطاب به دانشجویان ادامه داد: اگر خوب همت کنید میتوانید هم فعالیتهای جنبی مفیدی داشته و خودتان را رشد دهید و هم از لحاظ آموزشی می توانید آینده درخشانی را برای خود در این دانشگاه در نظر بگیرید .

     رئیس دانشگاه پیام نور نجف آباد در پایان سخنان خود ضمن ابراز خوشحالی خود از حضور دانشجویان جدید در مرکز نجف آباد و آرزوی موفقیت برای ایشان گفت : ان شاء الله ورودی های شما از دانشجویان پر انرژی و فعال این دانشگاه باشند .

     در ادامه مراسم استقبال از دانشجویان جدید دکتر شکوفه انتشاری معاونت آموزشی مرکز نجف آباد به تفصیل آیین نامه های آموزشی و نکات مهمی که دانشجویان باید در طول تحصیل خود از آن اطلاع داشته باشند را با ارایه اسلاید توضیح داد.

     دکتر یوسفی  رئیس دانشگاه پیام نور استان اصفهان نیز که از میهمانان ویژه این مراسم بودند خطاب به دانشجویان  جدید گفت: اگر از همین ابتدای راه خوب تشخیص بدهید و خوب برنامه ریزی بکنید مهم نیست در کدام دانشگاه قبول شده اید بلکه با این رویه شاهد نتیجه قطعی یعنی موفقیت خواهید بود. بنابراین با توجه به اینکه هیچ کس از موفقیت رویگردان نیست و همه برای موفقیت تلاش می کنند، من این توصیه را به شما می کنم که قدر این موقعیت ها را بدانید و با برنامه ریزی درست و راهنمایی های خوبی که همکاران ما در دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد می کنند بتوانید در پایان شاهد موفقیت خود باشید و وارد مراحل بعدی تحصیل، زندگی و کار بشوید.

     دکتر کاظمی عضو هیات علمی گروه روانشناسی و مسئول مرکز مشاوره مرکز نجف آباد نیز در به عنوان سخنران پایانی همایش گفت: دانشگاه پیام نور دانشگاهی است که از لحاظ قبولی مقطع کارشناسی ارشد رتبه بالایی را بین مجموعه دانشگاه های دولتی کسب کرده است و بعضی وقتها شاهد این موضوع هستیم که از این لحاظ از دانشگاه های مادر هم پیشی گرفته است و این موضوع به دلیل اینکه در دانشگاه پیام نور دانشجویان مقطع کارشناسی دارای سطح دانش بالایی هستند که به مراتب از دانشگاه های دیگر بالاتر است و این به دلیل محتوای کتابهای پیام نور و نوع سیستم آموزشی است که این دانشگاه در اختیار دارد. یعنی دانشگاه پیام نور در حین تدوین شرایطی است که دانشجو بتواند اطلاعات و دانش به روز خودش را بیشتر کند. حال این ما هستیم که در بدو ورود به دانشگاه بایستی که مراقب انگیزش خودمان باشیم و کاری کنیم که در طول این دوره ۴ ساله انگیزه درونی ما کاهش پیدا نکند.

     عضو هیات علمی مرکز نجف آباد در ادامه گفت : اولین عامل در حفظ انگیزه گفتگوی درون شما با خودتان است. یعنی اگر در طول ۴ سال شما نقشه راه را مرتب برای خودتان یادآوری کنید که قرار است این دوره به صورت پربار طی شود و هدفتون را مرتب مرور کنید سطح انگیزه ی شما می تواند همیشه بالا بماند.

     دکتر کاظمی ضمن ابراز اینکه یکی از عوامل بازدارنده در رسیدن انسان به اهداف و پایین آورنده انگیزه انسان استرس است در مورد مراقبت در برابر این مسئله گفت: اگر در طی روز و بدون دلیل مشخص دارای اضطراب بالایی هستید حتما باید با یک مشاور صحبت کنید و با توجه به هزینه های بالای مشاوره در خارج از دانشگاه، مرکز مشاوره دانشگاه با اساتید مجرب آماده مشاوره به دانشجویان عزیز می باشد و در حیطه های مختلف فردی و خانوادگی به دانشجویان مشاوره می دهد و سفارش من به دانشجویان این است برای اطمینان از وضعیت سلامت خود حتما یکبار به دفتر مشاوره دانشگاه مراجعه و یک سری تست هایی را از منظر خودشناسی انجام بدهند .

     مسئول مرکز مشاوره دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد در ادامه گفت: ما اگر در این دوره ۴ ساله بتوانیم این هیجانات منفی را کنترل کنیم و با دقت نظر انگیزه ی درونی را حفظ کنیم میزان موفقیت ما در انتهای این دور قطعا بالاتر خواهد بود.

     دکتر کاظمی همچنین اشاره کرد: جدای از مشاوره هایی که در مرکز مشاوره دانشگاه ارایه می گردد انواع کارگاه های روانشناسی در حیطه های گوناگون ممکن است نیاز داشته باشید از طریق انجمن علمی تخصصی  رشته های گوناگون مثل دانش افزایی ها، انواع مهارتها در رشته های گوناگون قابل اجرا هست که به مراتب با هزینه های پایین تر از کارگاه های خارج از دانشگاه برگزار می گردد و لازمه استفاده از این کارگاه ها این است که حتما با انجمنهای علمی تخصصی رشته خود ارتباط و همکاری باشید.

     عضو هیات علمی مرکز نجف آباد فعال شدن بخش جدید کار آفرینی در انجمنهای علمی را نوید داد و از همه دانشجویان در رشته های مختلف دعوت به عمل می آید که ایده ها و افکار نوین خود را در زمینه تولید علم و نرم افزارها و روشهای جدید کسب درآمد را از طریق انجمن ها منتقل کنند و چه بسا در این دوره ۴ ساله غیر از مدرک بتوانید با دست آوردهای بهتر در زمینه نوآوری و کسب ثروت این دوره را به اتمام برسانید.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ