اهم اقدامات انجام شده در حوزه زنان دانشگاه پیام نور

.

دکتر آتوسا وزیری با عنوان اینکه بانوان مستعد دانشگاه نیازمند حمایت ویژه برای بالندگی و شکوفایی بیشتر هستند، گفت: با نگاه مثبت ریاست دانشگاه به این مسئله تاکنون اقدامات گسترده ای در زمینه ارتقای جایگاه بانوان دانشگاه پیام نور و حفظ و احیای حقوق از دست رفته آنها صورت گرفته است.
مشاور رئیس دانشگاه در امور زنان دانشگاه پیام نور، حضور مستمر در شورای دانشگاه و سیاستگذاری های کلان و حفظ حقوق زنان دانشگاه ، ارتباط مستمر با استانها و رسیدگی به مسائل و مشکلات زنان دانشجو، کارمند و اعضای هیات علمی، نظارت بر تهیه و تدوین وضعیت آماری زنان در دانشگاه به منظور شناسایی و جذب زنان فرهیخته، ارتباط مستمر با زنان عضو هیات علمی دانشگاه برای یافتن موارد مرتبط با شرح وظایف و کمک به اعضای علمی جوان برای آگاهی از مقررات ارتقا و نیازهای پژوهشی و حمایت قانونی از زنان در هیات ممیزه و هیات جذب دانشگاه را از مهم ترین اقدامات این حوزه عنوان کرد.
وی اظهار داشت: نقش زنان در پیشبرد اهداف دانشگاه پیام نور بر هیچ کس پوشیده نیست و بدون شک زمانی که بتوانیم به درستی نیازهای زنان فرهیخته دانشگاه اعم از دانشجو، کارمند و اعضای علمی را بسنجیم و در جهت رفع مشکلات آنها برآییم، زمینه ای برای پیشرفت بیشتر دانشگاه فراهم ساخته ایم .
دکتر وزیری با عنوان اینکه دیدگاه مدیریت دانشگاه حفظ حقوق و آسایش خاطر زنان در این دانشگاه است، گفت: خوشبختانه تعامل مثبت و سازنده ای با کارکنان علمی، اداری و دانشجویان دانشگاه برقرار شده و اقدامات موثری در جهت بررسی مسائل زنان دانشگاه و ارائه راهکارهای مناسب صورت گرفته است.

مشارکت زنان در دانشگاه پیام نور بالای ۵۰ درصد است
مشاور رئیس دانشگاه پیام نور در امور زنان با اشاره به گسترش رشته های این دانشگاه از حضور بالای ۵۰ درصدی زنان در این دانشگاه خبر داد.
وی با اشاره به آمار بالای پذیرفته شدگان زن نسبت به مردان در این دانشگاه گفت: دانشگاه پیام نور بستر های ادامه تحصیل زنان را به شکل مطلوبی فراهم آورده است. شیوه آموزش نیمه حضوری دانشگاه پیام نور میزان علاقه مندی زنان را به ادامه تحصیل در این دانشگاه افزایش داده به طوری که در برخی سال ها در کلیه مقاطع تعداد پذیرفته شدگان زن و مرد در این دانشگاه برابر و گاهی مشارکت زنان در سطح بالاتری قرار گرفته است.
وی هچنین از توزیع بالای دانشجویان زن در بخش های مختلف دانشگاه پیام نور خبر داد و گفت: در بخش علوم انسانی، علوم پایه، مهندسی کشاورزی و هنر و معماری تعداد دانشجویان زن به طور قابل ملاحظه ای از مردان سبقت گرفته است و در رشته‌های فنی و مهندسی نیز تفاوت اندکی بین میزان مشارکت زنان و مردان وجود دارد.
مشاور رئیس دانشگاه پیام نور در امور زنان افزود: ۲۸۲هزارو ۸۹۵ دانشجوی زن در رشته های کارشناسی، ۲۴ هزار و ۹۱۲ نفر در رشته های کارشناسی ارشد و ۶۸۳ نفر از دانشجویان زن در رشته های دکتری دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل هستند.
دکتر وزیری با اشاره به اینکه در ابتدای تاسیس دانشگاه پیام نور تعداد زنان عضو هیئت علمی این دانشگاه حدود ۲۰ درصد از کل اعضای علمی بوده است گفت: با توجه به افزایش میزان دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی زن در جامعه، تعداد عضو علمی زن در دانشگاه پیام نور بیش از ۳۵ درصد افزایش یافته به طوری که طبق آمار سال گذشته ۱۲۴۵ نفر عضو هیئت علمی زن در این دانشگاه فعالیت می کنند .
وی در خصوص تفکیک مرتبه علمی زنان هیات علمی دانشگاه پیام نور افزود: ۱۴/۷درصد این عزیزان در مرتبه استادی، ۷۳/۱۷ درصد مرتبه دانشیاری، ۶۵/۲۹ درصد در مرتبه استادیاری و ۰۵/۲۱ درصد در مرتبه مربی هستند.
دکتر وزیری همچنین توانایی مدیریتی کارکنان علمی و غیر هیات علمی زن در دانشگاه پیام نور را منحصر به فرد دانست و گفت: با توجه به مدارک بالای تحصیلی زنان در این دانشگاه و توجه ویژه ریاست این دانشگاه بر حضور زنان در پست‌های مدیریتی هم اکنون ۲۳۰ پست ریاست استان، معاونتی و ریاست اداره به زنان این دانشگاه اختصاص یافته است.
وی گفت: خدا را شاکریم که زنان توانمند این سرزمین، توانسته اند در تمامی عرصه ها به ویژه عرصه های علمی ، پژوهشی ، فرهنگی ، ورزشی خوش درخشیده و همگام با مردان نقش بی بدیلی در تعالی و پیشرفت کشور داشته باشند .
وی یاد آور شد : دانشگاه پیام نور جمع کثیری از زنان مساعد کشور را در قالب دانشجو، کارمند و عضو علمی در خود جای داده است که می تواند از ظرفیت های بالقوه آنهارا در جهت اعتلای بیشتر بهره مند گردد.

• اجرای قانون کاهش ساعت کار زنان دارای شرایط خاص در دانشگاه پیام نور

مشاور رئیس دانشگاه پیام نور در تشریح دیگر اقدامات حوزه امور زنان از اجرای قانون کاهش ساعت کار زنان کارمند دارای شرایط خاص طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی در دانشگاه پیام نور خبر داد.
وی با اشاره به حمایت قانونی از زنان در هیات ممیزه و هیات جذب دانشگاه، تاکید کرد : قانون کاهش ساعت کاری زنان دارای شرایط خاص در حالی در دانشگاه پیام نور اجرایی شد که هنوز بسیاری از ادارات و سازمانها نتوانسته اند این امکان را برای کارکنان دارای شرایط خود فراهم کنند.
وی همچنین از مشاوره تخصصی با زنان در خصوص تشویق فرزندآوری در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری خبر داد و گفت: مهیا نمودن شرایط لازم برای استفاده از مرخصی زایمان ۹ ماهه زنان و اجرای ساعت شیردهی برای زنانی که وظیفه شیردهی بر عهده دارند، با هماهنگی واحد سازمانی ذیربط یک ساعت به ازای هر فرزند تا سقف دو سال از جمله اقداماتی است که در این زمینه انجام شده است.
وزیری افزود: پرداخت کمک هزینه مهد کودک برای هر فرزند زیر شش سال به میزان ۹۵۰٫۰۰۰ ریال و کمک هزینه عائله مندی به زنان شاغل و بازنشسته سرپرست خانوار که دارای حکم سرپرستی از مراجع قانونی باشند، نیز از اقداماتی است که جهت بهبود و رفاه حال زنان کارمند در دانشگاه پیام نور انجام شده است.

سنجش سلامت کارکنان اولویت مهم دانشگاه پیام نور است

دکتر وزیری سنجش سلامت کارکنان را اولویت مهم دانشگاه پیام نور دانست و گفت: از آنجا که محور توسعه همه جانبه ، انسان سالم است، دانشگاه پیام نور با اجرای طرح سنجش سلامت اساتید و کارکنان، گامی نو در جهت پیشگیری از بیماری ها و افزایش بهره وری سازمانی برداشته است.
مشاور رئیس دانشگاه پیام نور در امور زنان تاکید کرد: اجرای این طرح برای مدتی طولانی در اداره کل تربیت بدنی این دانشگاه مسکوت مانده بود که با پیگیری های بسیار و حمایت ریاست دانشگاه خوشبختانه توانستیم اتاق تندرستی و مرکز مشاوره ورزشی را در سازمان مرکزی به صورت پایلوت راه اندازی کنیم.
وی اهداف و دستاوردهای این طرح را « ارزیابی ترکیب بدنی دانشگاهیان سازمان مرکزی »،« اقدامات اصلاحی و مشاوره ای و یا پیشگیرانه در برخورد با عوامل خطرزای سلامتی»، «آگاهی های لازم در خصوص اضافه وزن و چاقی و نیز عوامل ایجاد کننده و چگونگی کنترل آن ها»،« مشاوره ورزشی جهت اصلاح ناهنجاری های اسکلتی و کنترل پیشرفت آن» و «ارزیابی مجدد دوره ای بنا به تشخیص کارشناس مرکز مشاوره ورزشی» عنوان کرد.
دکتر وزیری افزود: در حال حاضر کلیه کارکنان سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور می توانند با مراجعه به اتاق تندرستی، با استفاده از دستگاه مجهز و الکترونیکی سنجش ترکیبات بدن از میزان؛ وزن مطلوب، درصد چربی و حد مطلوب آن، میزان عضله و حد مطلوب آن، میزان پروتئین، مواد معدنی و آب بدن خود آگاهی یابند و با دریافت برنامه ورزشی مناسب در جهت اصلاح ساختار بدن و سلامتی خود گام های مثبتی بردارند.
وی در پایان بر تداوم حفظ حضور زنان در عرصه های مختلف تاکید کرد و گفت: زنان از توانمندی های ویژه ای در زمینه های مختلف برخوردارند و چنانچه این توانایی ها تقویت شوند، جامعه را به سمت خلاقیت، نوآوری و ابتکار بیشتر سوق خواهند داد.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ