بخش صنعت از دانشگاهیان بهره بگیرد/ مجوز ساخت پژوهشکده نانو

.

قائم مقام دانشگاه پیام نور با تاکید بر لزوم افزایش بهره‌وری در کشور در حوزه تولید و صنعت گفت: این موضوع به واسطه رابطه ضعیف دانشگاه با صنعت در جایگاه مطلوبی قرار ندارد و صنایع باید دانش‌بنیانی‌تر عمل کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، دکتر احمد اکبری درباره ارتباط صنعت و دانشگاه و آسیب‌شناسی این موضوع، اظهار داشت: نمی‌خواهیم به بخش صنعت آسیب برسد و یا زیر سوال برود اما تصور می‌کنم بخش صنعت احتیاج دارد علمی‌تر عمل کند و دانش بنیان‌تر باشد.
وی با بیان اینکه انتظار می‌رود صنایع تخصصی‌تر عمل کنند و برای انجام کار به دانشگاه‌ها مراجعه داشته باشند، ادامه داد: صنعت و تولید به تخصص دانشگاه‌ها نیاز دارد اما هنوز مقاومت‌هایی را می‌بینیم که این ارتباط به شایستگی شکل نگرفته است.
قائم مقام دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه فاصله صنعت و دانشگاه باید کم شود، اضافه کرد: در سطح کلان وزارتخانه‌ها پختگی و نظر مثبت برای تخصص‌گرایی وجود دارد اما بدنه هنوز این آمادگی را ندارد.
وی با بیان اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه دو طرفه است و دانشگاه‌ها نیز باید بیشتر پای کار باشند، افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه باید دو سویه باشد و صنایع نیز باید از ورود دانشگاهیان به بخش صنعت و معدن و کشاورزی بهره بگیرند.
دکتر اکبری با تأکید بر اینکه علم در صنعت و تولید ما آنگونه که لازم است کاربردی نشده است، اظهار داشت: تولید محصولات بی‌کیفیت و فعالیت کارخانه‌ها با ظرفیت پایین همچنین شاخص‌های صادراتی تأیید کننده این موضوع است.
وی با تأکید بر اینکه در اقتصاد هنوز ۱۰۰ درصد دانش‌بنیان نشدیم، تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی برای این مطرح شد که کارها بر اساس دانش اقتصاد انجام شود و اگر از دانش اقتصاد به صورت علمی در صنعت استفاده کرده بودیم، امروز هیچ کشوری توانایی تحریم ما را نداشت.
قائم مقام دانشگاه پیام نور با اشاره به لزوم ارتقای سطح اقتصاد و کاربردی کردن علوم در کشور عنوان کرد: برای تحقق این مهم نیازمند تربیت نیروی انسانی هستیم و این رسالت بر عهده دانشگاه‌ها و اساتید است.
وی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی بعد از ۳۸ سال به این نتیجه رسیده که باید اقتصاد را بر مبنای دانش اقتصادی مقاوم کرد که این موضوع باید از سوی دانشگاه‌ها نیز به صورت جدی دنبال شود.
وی با اشاره به امید به آینده در اقتصاد کشور، تصریح کرد: به واقع بخش صنعت کارهای زیادی انجام داده و در آموزش عالی نیز اقدامات خوبی انجام شده اما اگر این دو حوزه با یکدیگر درآمیزند و ارتباط را نزدیکتر کنند می‌توانیم به گونه‌ای باشیم که تحریم‌ها معنی و مفهومی نداشته باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، دکتر اکبری در سفر یکروزه به استان یزد از پروژه های مرکز مهریز و سالن آمفی تئاتر رضوانشهر صدوق و همچنین مرکز رشد واحدهای فناوری پیام نور استان بازدید کرد.
قائم مقام دانشگاه پیام نور در خلال این بازدیدها از استان یزد به عنوان یکی از استان های پیشرو و پیشگام یاد کرد و ابراز داشت: اقدامات لازم برای اخذ مجوزهای ساخت پژوهشکده نانو در استان یزد در حال انجام است.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ