نقش بی بدیل دانشگاه پیام نور در ارتقای آموزش عالی کشور

.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه  پیام نور کشور گفت: دانشگاه پیام نور نقش بی بدیلی را در جهت ارتقای آموزش عالی کشور ایفا کرده است.
دکتر ابولفضل فراهانی در گردهمایی اساتید گروه معارف دانشگاه سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه پیام نور خراسان رضوی در تالار رازی مشهد برگزار شد، بیان داشت: اعتبار دانشگاه به توانمندی علمی اساتید و تولیدات علمی، ترویج دانش و نفع رساندن به جامعه است.
وی افزود: این فاکتورها نزدیک به ۹۰ درصد اعتبار و رنکینگ دانشگاه را شامل می شود که نشان دهنده اهمیت بسیار بالای موضوع است و اعتبار یک دانشگاه در وهله اول به عملکرد اساتیدش می باشد.
فراهانی با بیان اینکه دانشگاه پیام نور خدمات بی نظیری را به جامعه ارائه داداه است، خاطرنشان کرد: در دهه های ۶۰ و ۷۰ کشور با معضل کنکور مواجه بود، دانشگاه پیام نور نقش بی بدیلی را در جهت ارتقای آموزش عالی کشور ایفا کرد و در مقاطعی که سایر دانشگاهها اجازه ورود دانشجو را به راحتی نمی دانند، پیام نور با تسهیل شرایط توانست جلوی بسیاری از مهاجرت ها را بگیرد و سد شکن باشد.
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی پیام نور با تاکید بر اینکه این دانشگاه امروز در بحث کیفیت جایگاه منحصر به فردی را دارد، اضافه کرد: محتوای غنی آموزشی که حاصل تلاش اساتید است، سنجش متمرکز، صحت و سلامت سیستم اداری و آموزشی از مولفه های تاثیر گذار در این کیفیت بوده است.
وی بومی گزینی را از نکات بسیار حائز اهمیتی دانست که به صورت ویژه در دانشگاه پیام نور مورد تاکید قرار گرفته است و بیان داشت: این خدمت باعث شده است تا دانشجوی علاقمند به تحصیل پیام نور که شاید بضاعت مالی مناسبی نیز ندارد بتواند در کنار خانواده خود ادامه تحصیل دهد و در محل تولد خود ارائه خدمت نماید.
دکتر فراهانی تصریح کرد: اینها نمونه های کوچکی از خدمات دانشگاه بوده است اما مساله و چالش اصلی این است که امروز شرایط با دهه ۶۰ و ۷۰ متمایز شده است، در حالیکه در آن سالها ما شاهد ۳۰۰ هزار داوطلب و متقاضی تحصیل بودیم ظرفیت جذب دانشجو تنها ۳۰ هزار نفر بود، به نحوی که دانشگاه باید از بین هر ۱۰ نفر، تنها یک نفر را پذیرش می کرد اما امروز شرایط کاملا رقابتی شده است.
وی ادامه داد: امروز خروجی دبیرستان های کشور حدود ۴۹۰ هزار نفر و ظرفیت دانشگاهها نزدیک به ۲ میلیون نفر است و این داوطلب کنکور است که محل تحصیل خود را انتخاب می کند که این امر در  شرایط رقابتی کنونی، بستگی به جایگاه علمی، توانمندی اساتید، خدمات مطلوب تر به دانشجویان و در مجموع عملکرد ما دارد.
دکتر فراهانی با اشاره به روند جذب دانشجو در سال های اخیر، بیان داشت: امسال در حالیکه روند کاهش پذیرش دانشجو در اکثر دانشگاههای کشور وجود داشت و در سال های گذشته نیز شیب منفی جذب را در پیام نور شاهد بودیم، توانستیم با همراهی تمامی دانشگاهیان پیام نور اعم از همکاران علمی و اداری، روسای استانی و اطلاع رسانی مناسب خدمات دانشگاه، جزو معدود دانشگاههایی باشیم که افت سال های گذشته را متوقف کردیم که ادامه این روند بهبود بسیار حائز اهمیت است.
 معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی پیام نور در خصوص ارتقای اساتید نیز گفت: در هیات ممیزه دانشگاه نگاه بسیار مثبتی نسبت به ارتقای اساتید داریم اما ملاک سوابق پژوهشی و تولید علم با توجه به آیین نامه، بسیار با اهمیت است.
دکتر فراهانی در پایان خاطرنشان کرد: ارتقای جایگاه علمی دانشگاه و مجموعه آموزش عالی کشور منوط به تولید دانش کاربردی و درآمدزایی است و استفاده از منابع زیرزمینی و سرمایه های کشور همچون نفت که قطعا متعلق به نسل های آینده می باشد برای ارتزاق بنیان علمی یک کشور قطعا زیبنده نیست.
شایان ذکر است؛ در انتهای این مراسم جلسه پرسش و پاسخ اعضای هیات علمی گروه معارف با حضور دکتر فراهانی برگزار شد.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ