کارگاه آشنایی با نرم افزارEndNote به میزبانی دانشگاه پیام نورفارس برگزار شد

.

کارگاه کشوری آشنایی با نرم افزار EndNote در راستای سازماندهی انواع مدارک و تسهیل مرجع دهی در نگارش مقالات وپژوهش ها در دانشگاه پیام نور استان فارس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، دراین کارگاه آموزشی که از سوی شورای علم سنجی دانشگاه پیام نور کشور و به میزبانی دانشگاه پیام نور استان فارس و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، شرکت کنندگان با قابلیت های نرم افزارEndNote آشنا شدند.
دراین کارگاه خانم دکتر زویا آبام استاد دانشگاه الزهرا و رئیس کتابخانه مرکزی این دانشگاه به عنوان مدرس کارگاه توضیحات لازم را ارائه نمود.
وی گفت: نرم‏‏افزارEndNote قابلیت‏های زیادی در سازماندهی اطلاعات کتابشناختی و تهیه استنادهای میان‏متنی و غیره دارد. افراد زیادی در سراسر جهان با توجه به نوع نیاز خود از این نرم افزار استفاده می‏کنند. این نرم افزار می‏تواند برای گروه‏های مختلف ازجمله اعضای هیات علمی، پژوهشگران، نویسندگان آثار علمی، کتابداران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی مورد استفاده قرار گیرد.
این استاد دانشگاه ، سازماندهی انواع مدارک، جستجوی پیوسته پایگاه‏های اطلاعاتی، سازماندهی تصویرها، فایل‏های pdf و URL‏ها، تعامل با تعدادی واژه پردازها از جمله Microsoft word در تهیه ارجاعات میان متنی و فهرست منابع و ماخذ بر طبق بیش از ۴۰۰۰ سبک کتابشناختی شناخته شده در جهان به تفکیک حوزه‏های علمی‏و ژورنال‏های علمی‏و پژوهشی، دسترسی به صدها پایگاه داده کتابشناختی، از جمله Web of Science، Ovid، Sciencedirect،PubMed و … ،امکان وارد کردن(import) و (export) داده‏های کتابشناختی را از جمله قابلیت های این نرم افزار عنوان کرد.
وی افزود: امکان تهیه یک کتابخانه از داده‏های کتابشناختی و تمام متن در وب که افراد مختلف در نقاط مختلف قادر به استفاده از داده‏ها و امکانات آن باشند نیز از طریق این نرم افزار قابل دسترسی است.
امکان استفاده از قالب‏های(template) تهیه مقالات و گزارش‏های تحقیقاتی در فرمت‏ها و شکل‏های مختلف ارایه شده توسط ژورنال‏ها و ناشران متعدد در سراسر جهان، امکان افزودن، اصلاح و حذف فیلدها، قالب‏ها و تعریف سبک‏ها و قالبهای جدید، امکان یادداشت برداری از دیگر قابلیت‏های متعدد این نرم افزار در سازماندهی داده‏ها و طراحی پایگاه داده‏های کتابشناختی است.
درابتدای این کارگاه رئیس دانشگاه پیام نور استان فارس ،راه اندازی شورای علم سنجی دانشگاه پیام نور در چند ماه گذشته را در راستای تقویت بنیه پژوهشی و فناوری در دانشگاه پیام نور عنوان کرد و دراین خصوص خاطرنشان کرد: آیین نامه مربوط به این شورا تدوین وابلاغ شده است که کمک به ارتقای پژوهش در سطح دانشگاه، افزایش کیفیت نشریات و ارزیابی فعالیت های علمی از جمله اهداف این شورا است.
دکتر قرائتی با تشکر از تلاشهای دکتر مهراد رئیس شورای علم سنجی دانشگاه، اظهارداشت: قرارگرفتن فعالیت پژوهشی ۴هزار عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور درچارچوب منظم ومدون، می تواند این دانشگاه را در شمار دانشگاه های تراز اول کشور درحوزه پژوهشی قرار دهد.
دکتر قانع،عضو شورای علم سنجی دانشگاه پیام نور نیز دراین نشست با تشکر از تلاشهای دانشگاه پیام نور استان فارس برای برگزاری کارگاه های مربوط به اعضای هیئت علمی،از برگزاری کارگاه آموزشی آشنایی با شبکه های اجتماعی ویژه اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور کشور در بهمن ماه به میزبانی شیراز خبرداد.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ