نشست تحلیل و بررسی انتخاب ترامپ و تاثیرات سیاسی انتخابات آمریکا بر خاورمیانه

.

 نشست تحلیل و بررسی انتخاب ترامپ و تاثیرات سیاسی انتخابات آمریکا بر خاورمیانه با همت انجمن علمی دانشجویی رامیاران علوم سیاسی دانشگاه پیام نور سنندج در تالار علامه مدرس برگزار شد.

مدیر گروه رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور سنندج ماهیت موضوع خاورمیانه در ساختار سیاست خارجی امریکا را در مقوله های: اهمیت ژئوپولتیک منطقه خاورمیانه، چند قطبی بودن خاور میانه (عرب، فارس، ترک، کرد و…)، مذاهب(شیعه وسنی) و (جوامع لزوما توسعه نیافته و چند فرهنگی) و از همه موارد مهمتر مسئله نفت عنوان کرد.

وریا شیخ زکریایی بیان نمود: براساس گمانه زنی ها ترامپ، ایران دوست نیست، رویکردهای وی در جهت منافع و اولویت های ملی و سیاست خارجی ایران نیست و این مساله در انتخاب اعضای کابینه خود را نشان خواهد داد

حقوق بشر اولویت سیاست خارجی ترامپ نیست

سپس پژوهشگر و استاد روابط بین الملل اظهار داشت: ترامپ با مسأله حقوق بشر میانه‌ای ندارد و مبنای سیاستش با کشورهای دیگر چه در منطقه خاورمیانه و چه در سطح جهانی، حقوق بشر نیست.

دکتر اسعد اردلان با بیان اینکه در سیاست آمریکا به همان مقدار که شخص رئیس جمهور تاثیرگذار است، کنگره هم مهم است، گفت: ملت آمریکا احساس برتری و خودنمایی بر سایر ملل دارند که این مهم نیز خود فاجعه‌آور است.

 این استاد دانشگاه گفت: همه دولت‌ها در جهان به دنبال تامین منافع مالی و امنیت ملی و بین‌المللی موقعیت خود هستند و انتخاب نحوه و راه رسیدن به این ۳ مورد نشان‌دهنده انتخاب درست و یا نادرست در این راستا است.

 وی گفت: ترامپ در نظر دارد روال فعلی سیاست امریکا در منطقه خاورمیانه را تغییر دهد، البته در دنیای سیاست نمی توان از قطعیت ها صحبت نمود

اردلان در پایان گفت: بعد از مسأله برجام، ایران چند پرونده دیگر در کابینه امریکا دارد از جمله آنها پرونده هسته‌ای و مسأله حقوق بشر است که ترامپ با پدیده حقوق بشر میانه‌ای ندارد.

شکل گیری پدیده ترامپ هراسی در امریکا

در ادامه عضو شورای شهر و مدرس رشته علوم سیاسی دانشگاه پیام نور سنندج بیان کرد: در تحلیل موضوعات سیاسی از لحاظ هستی و معرفت‌شناسی، پدیده‌های سیاسی همانند یخ شناور روی آب است که ما ۱۰ درصد موضوع را مشاهده می‌کنیم و باقیمانده آن زیر آب است و نمی‌توان تحلیلی درست در این راستا ارائه داد.

دکتر غریب سجادی گفت: در سطح سیاست داخلی آمریکا اکنون پدیده ترامپ‌هراسی شکل گرفته است، همانند اسلام‌هراسی در گذشته که رعب‌آور بود

وی با بیان اینکه دیدگاه های مختلفی نسبت به حضور ترامپ در مناسبات جهانی وجود دارد، تصریح کرد: بعضی معتقدند احتمال خطر جنگ جهانی با روی کار آمدن ترامپ وجود دارد، تا جایی که یکی از روزنامه‌های آمریکایی، روز انتخاب ترامپ و برگزیده شدن وی را روز سیاه نامیده است.

 سجادی در ادامه به رویکرد نقدآمیز ترامپ نسبت به  مساله برجام و رویکرد وی به بشار اسد و تاثیر بر اوضاع خاورمیانه اشاره کرد و افزود: ترامپ گفته است که وی به دنبال تغییر در سوریه حتی در شرایط فعلی نیست و این برگ برنده‌ای برای ایران است.

 وی افزود:  از سوی دیگر ترامپ اعلام کرده است، مهمترین هدفش سرو سامان دادن به مسائل اقتصاد است، بنابر این عده ای معتقدند پس وی جعبه سیاه نیست و انتخاب او به عنوان رئیس جمهور یک ابرقدرت، نگرانکننده نیست

 وی در پایان به چند نکته اساسی همچون: پدیده گرم شدن زمین، تغیرات زیست محیطی، حقوق بشر، شکاف های نژادی در آمریکا و در سطح بین الملل و خطر وقوع جنگ جهانی و… اشاره و گفت: با روی کار آمدن روسای جمهور امریکا گمانه زنی های زیادی در مورد مسائل خاورمیانه مطرح می شود، لذا این گمانه زنی ها در شرایط فعلی نیز دور از انتظار نیست.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ