کارگاه آموزشی روان شناسی شخصیت در دانشگاه پیام نور بندرخمیر برگزار شد

.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ؛ پیرو اهداف و برنامه های مشاوره، به همت امور فرهنگی کارگاه آموزشی شخصیت های رنگی صبح امروز با حضور جمعی از کارمندان و دانشجویان با صحبت های مدرس مربوطه خانم بتول ملائی در این دانشگاه برگزار شد.
ملائی افراد را براساس ویژگیهای شخصیتی آنها قابل تقسیم دانست و به طرح و توضیح ویژگیهای مربوط به هر کدام از این افراد پرداخت، وی چهار طیف رنگی آبی، نارنجی، سبز و طلایی، را رنگهای این تقسیم بندی دانست که هرکدام خصوصیات خاص مربوط به خود را داراست.
ایشان در توضیح ویژگیهای افراد با طیف آبی گفت: این طیف، افرادی هستند که احساسات خود را براحتی بروز میدهند، معمولاً از آرامش دیگران لذت میبرند، گفتار زیبایی دارند، بخشنده هایی خوب و عاشق هدیه دادن و هدیه گرفتن هستند. نیاز اصلی این افراد، تشویق و حمایت است. این افراد انسانهای انعطاف پذیری هستند که با همه سازگارند و خوشبخت کننده ی بقیه ی افراد در طیفهای رنگی مختلفند، ۱۲ درصد از افراد جامعه شامل این طیف رنگی هستند.
مدرس مربوطه در ادامه ی صحبتهایشان به تشریح خصوصیات اخلاقی طیف گروه نارنجی پرداخت که تقریباً ۳۸ درصد افراد جامعه را شامل می شود. این افراد، اغلب اهل ریسک و خطر و متمایل به شرکت در معاملات بزرگ هستند، معمولاً نوجوانهای با این طیف شخصیتی اتاقهای نامرتب دارند و بهترین هدیه به آنها رها کردنشان به حال خودشان است.
تیپ شخصیتی سبز که ۱۲ درصد افراد جامعه را شامل می شود، افرادی فردگرا، باهوش، اهل اندیشه و ایده آلیسم هستند. بنظر می آید افرادی سرد هستند، ترجیح میدهند کتاب بخوانند تا اینکه مهمانی بروند، راهکارهایشان براساس تجزیه و تحلیل است، بهترین هدیه به آنها تعریف از پیشرفت و تایید درک و فکرشان است. حضور در جمع برایشان لذت بخش نیست، کناره گیر هستند، میل به پیشرفت دارند و هیچ حد ومرزی آنها را راضی نمی کند. افراد با طیف نارنجی، روانپزشک، عکاس و روزنامه نویسهای خوبی می توانند باشند.
گروه دیگر، افراد با طیف رنگی طلایی هستند که معمولاً افرادی مسئولیت پذیر، منظم، کمال طلب، باثبات و بقول معروف کاردرستند. افراد طلایی کارمندهای خوبی هستند، به خانواده اهمیت میدهند و به آن متعهدند. پدرومادرهای طلائی اهل آداب و سنن هستند، ۳۸ درصد افراد جامعه این طیف را تشکیل میدهند.
ملائی در پاسخ به این سوال که آیا میتوان رنگ شخصیتی را تغییر داد، پاسخ دادند شاید بتوان به اجبار این کار را انجام داد ولی فی الواقع کار مناسبی نیست. هیچ رنگی بر دیگری رجحان ندارد بلکه باید ویژگی های هرکدام را شناخت و نقاط قوت را تقویت کرد.
در پایان کارگاه پرسشنامه هایی جهت شناسایی رنگ قالب افراد شرکت کننده به آنها ارائه شد و هرکدام به شناسایی رنگ شخصیت خویش پرداختند.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ