همایش اقتصاد مقاومتی دردانشگاه پیام نور استان مرکز نجف آباد برگزارشد

.

     با همت بسیج دانشجویی دانشگاه پیام نور مرکز نجف آباد و با حضور دکتر طه رمضانی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی همایشی با موضوع اقتصاد مقاومتی و تحت عنوان "سهم من در پیشرفت کشورم" در دانشگاه پیام نور نجف آباد برگزار گردید.

     به گزارش روابط عمومی دانشگاه دکتر طه رمضانی ضمن تاکید بر اینکه دانشجو می تواند بیشترین نقش را در عرصه اقتصاد مقاومتی داشته باشد در مورد وضعیت اقتصادی ایران در جهان گفت: ایران در اقتصاد جهانی بیستمین رتبه را دارد و انشاء الله در میان مدت می توانیم به رتبه دوازدهم برسیم یعنی رتبه ای که اکنون کره جنوبی در آن قرار دارد و اگر قرار است به این رتبه برسیم باید کشوری باشیم که مثل کره محصولاتمان در همه خانه های جهان پیدا شود.برخی کارشناسان معتقدند که ایران می تواند در جشم اندار بیست سال آینده به رتبه سوم اقتصاد جهانی برسد.رسیدن به این رتبه دور از دسترس نیست فقط ما باید بتوانیم دانش فنی کشورهای بالای جدول را کسب کنیم که این امر در دانشگاه ها محقق می شود.

     عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه گفت: اگر این سیر صعودی اقتصادی را کشورهایی چون ژاپن و کره جنوبی بخواهند طی کنند هیچ مشکلی برایشان وجود ندارد ولی اگر ایران بخواهد این مسیر را طی کند با آمریکا دچار چالش خواهد شد چونکه کشورهای دیگر الگوی خود را آمریکا می دانند ولی ایران ار لحاظ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دارای استقلال است و استقلال خواهی کشور ما مورد قبول کشورهای غربی نیست بنابراین ایران را دچار مشکلات بزرگ اقتصادی خواهند کرد و ایران را درگیر یک جنگ بزرگ اقتصادی می کنند.

      دکتر رمضانی همچنین با تاکید بر حوزه کشاورزی در ایران گفت: اگر ما حوزه کشاورزی کشور را تقویت کنیم با توجه به مساحت و پتانسیلی که ایران در این حوزه دارد بدون نفت هم می توانیم به رتبه سوم اقتصاد جهان برسیم. راهبرد ما در جنگ اقتصادی بزرگ که غرب علیه ایران راه انداخته است اقتصاد مقاومتی است.

     عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در تفاوت اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ریاضتی گفت : اقتصاد ریاضتی یعنی فشار آوردن به خود و لی اقتصاد مقاومتی فشار آوردن به دشمن است، در اقتصاد مقاومتی مصرف کم نمی شود بلکه جهت دار می شود به طوری که وقتی خرید می کنیم اعتراض بیگانگان بلند می شود، اگر دانشجویان بتوانند سلایق مردم را عوض کنند بزرگترین تحول اقتصادی پیش می آید. در اقتصاد مقاومتی سرمایه داران و مسئولین زحمت بشتری متحمل می شوند تا مردم سریعتر به سمت پیشرفت حرکت کنند.در حالی که دشمن به دنبال این است که اقتصاد ریاضتی را جایگزین اقتصاد مقاومتی کند تا فشار بیشتری به مردم وارد شود.

     دکتر رمضانی همچنین ادامه داد: اولین نقش در اقتصاد ایجاد تقاضا است تا چیزی خواسته نشود تولید    نمی شود و ایجاد این انگیزه در مصرف کننده گان کالای ایرانی از نقش های دانشجویان است. انگیزه ها دو منشاء بیرونی و درونی دارند، انگیزه های درونی منشاء تفکر است آدمهایی که خوب فکر می کنند توان ایجاد انگیزه برای خود و دیگران را دارند و ما از تفکر غافل شده ایم بنابراین خلاقیت ما کم شده است. انگیزه باعث ایجاد حرکت می شود .

     عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در مورد شکنندگی اقتصادها گفت: اقتصادی که نتوان مرز بین نقش دولت و مردم در آن را تفکیک کرد آن اقتصاد قوام یافته است . اقتصاد کشور نباید شکستنی باشد. ۳۵ سال تحریم کشور ما نشان داد اقتصاد کشور ما شکننده نیست ولی برخی کشوها اقتصادشان شکستنی است و با کوچکترین شوک اقتصادی می شکنند بنابراین می توان گفت ما ۳۵ سال است دارای اقتصاد مقاومتی هستیم. اگر اقتصاد ما فقط به نفت وابسته باشد شکننده می شود ولی اگر در عرصه های مختلف فعالیت داشته باشیم اقتصاد ما ضد شکنندگی می شود.

     دکتر رمضانی در ادامه ضمن تاکید بر دغدغه مندی ارتباط با کشورهای جهان گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصادی جهانی در مقابل اقتصاد آمریکاست.اگر بخواهیم دارای اقتصاد مقاومتی باشیم باید درون زایی داشته باشیم و وابستگی نداشته باشیم و در اقتصاد مقاومتی باید درون زا و برون گرا بود.. تعریف اقتصاد مقاومتی توسعه فضای محدود بیرونی با استفاده از منابع نامحدود درونی است.

     عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در پایان ضمن تاکید به نقش دانشجو در اقتصاد مقاومتی گفت:اقتصاد را اگر به پول بشناسیم دانشجو شاید هیچ نقشی در آن نداشته باشد ولی اگر اقتصاد به تفکر باشد دانشجو بیشترین نقش را در آن دارد و به لحاظ فرهنگی همه چیز در دانش دانشجو خلاصه می شود.

 

 

    

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ