جاسم جادری استاندار هرمزگان از دستاوردهای دانشگاه پیام نور استان هرمزگان درهفته پژوهش بازدید کرد

.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور،خانم دکتر میترا آرمان معاون دانشگاه پیام نور استان هرمزگان در حاشیه بازدید از غرفه دانشگاه پیام نور از رونمایی سه دستاورد پژوهشی دانشگاه که به عنوان های ساخت جاذب لکه های نفتی توسط دکتر امید علی پورعلیمردان، جلبک اسپرولینا که توسط خانم دکتر میترا آرمان و اختراع آگار توسط خانم فاطمه عیدی قلعه قاضی که درسال گذشته رونمایی شده بود ،خبر داد و گفت: این دستاوردها در هفته پژوهش در غرفه دانشگاه پیام نور برای عموم مردم به نمایش گذاشته شده است.
خانم دکتر میترا آرمان معاون دانشگاه پیام نور استان هرمزگان و مخترع ترکیب هوشمند عامل رشد گیاهان حاوی جلبک اسپیرولینا با بیان اینکه در گذشته کودهای حیوانی و شیمایی در بهینه کردن محصولات کشاورزی نقش مهمی داشتند ولی از مشکلات زیادی نیز برخوردار بودند، گفت: در حال حاضر با ترکیب هوشمند که مخلوطی از ژئولیت های طبیعی و شیرابه کودهای مرغی، گوسفندی و کود ماهی و پودر جلبک اسپیرولینا موجود است دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت و با داشتن عناصر مغذی و انواع ویتامین ها در تقویت گیاهان نقش چشمگیری دارد.
دکتر امیدعلی پورعلیمردان عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور مرکز بندرعباس مخترع دیگر به عنوان ساخت جاذب لکه های نفتی می باشد .
دکتر پورعلیمردان نیز در این نمایشگاه گفت: این محصول کرانول های لاستیک های فرسوده و رها شده در محیط زیست که خود از آلود کننده های محیط زیست می باشند دارای توانایی خاصیت جذب بالای نفت سبک و سنگین را داراست.
وی استفاده از مواد جاذب جهت حذف آلودگی های نفتی را مقرون به صرفه دانست و افزود: با این محصول می  کارمند دانشگاه پیام نور مرکز بندرعباس می باشد که در هفته پژوهش به نمایش گذاشته شده است.
خانم عیدی با بیان اینکه آگار را ماده برگرفته از جلبک های خلیج فارس می باشد، افزود: آگار به عنوان یکی از متوان هزینه ها را کنترل کرد و به کمترین مقدار ممکن رساند.
یکی از دستاوردهای دیگر اختراع آگار (ماده برگرفته از جلبک دریایی) بومی خلیج فارس توسط خانم فاطمه عیدیواد مورد نیاز آزمایشگاه های میکروبیولوژی و پاتوبیولوژی مورد استفاده قرار می گیرد و تا پیش از
این از کشورهایی همچون اسپانیا و آلمان تأمین می شد.

خانم عیدی ضمن کسب عنوان مخترع سطح دو بنیاد ملی نخبگان، در دیدار اخیر رهبری با نخبگان نیز به عنوان یکی از ۱۰ نخبه برتر اقتصاد مقاومتی شناخته شده است.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ