آموزش زبان فارسی برای خارجی ‌ها اهمیت ویژه دارد

.

نشست هم‌اندیشی هیات‌ عالی رتبه بزرگترین دانشگاه دولتی مالزی (UITM) با دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی به منظور بسترسازی تبادلات علمی مشترک و تفاهم‌نامه‌های آموزشی بین دو دانشگاه با حضور اعضای هیات علمی دو دانشگاه، نمایندگان وزارت علوم و تحقیقات مالزی، دکتر ارباب خالص مشاور وزیر امور خارجه و دکتر ملکوتی تبار رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی استان برگزار شد.
محمدعلی داوریار، رییس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی در این نشست، با اشاره به شباهت دانشگاه باز مالزی (UITM) با دانشگاه پیام‌نور گفت: انتظار می رود به منظور ارتقای کیفی، تبادل علمی بین اساتید و دانشجویان این دو دانشگاه تفاهم‌نامه‌هایی منعقد شود و همچنین برگزاری کارگاه‌های تخصصی مشترک، انتشار، چاپ مقالات و کتب می‌تواند از فعالیت‌های مشترک این دو دانشگاه باشد.
وی افزود: یکی از برنامه های مهم دانشگاه پیام نور برای گسترش تعاملات بین المللی آموزش زبان‌فارسی برای متقاضیان غیرایرانی است و در این راستا نیز مرکز آموزش زبان فارسی این دانشگاه افتتاح شده و دانشگاه UITM مالزی می‌تواند به منظور همکاری در این زمینه، متقاضیان را به دانشگاه پیام نور معرفی کند.
رییس دانشگاه پیام‌نور خراسان رضوی تاکید کرد: در حال‌حاضر کشور ما در تعامل با دنیا است و ما در مسائل مختلف از جمله علمی به خودباوری و اتکاء رسیده‌ایم.
دکتر زاین، قائم مقام بزرگترین دانشگاه مالزی نیز گفت: باعث افتخار است که در مشهد هستیم. هدف اصلی ما از این سفر آشنایی بیشتر با دانشگاه‌های بزرگ ایران وسپس هموار کردن راه برای امضای قراردادهای همکاری‌های بیشتر است.
وی اشاره کرد:دانشگاه ما و پیام نور، در یک خط موازی حرکت می‌کنند و در یک سطح هستند و مشتاق به تبادل دانشجو، برگزاری کنفرانس‌ها و برنامه‌های مشترک بودیم، اکنون آموزش زبان فارسی برای خارجی ‌ها را هم نکته حایز اهمیتی می‌دانم. روابط و تعاملات فرهنگی اقتصادی بین دانشگاه های دو کشور بسیار برای ما جالب است.
محمد مصطفی زاین ادامه داد: دانشگاه ما تنها دانشگاه سلطنتی در مالزی است که نقش بسیار مهمی در توسعه یافتگی کشور مالزی ایفا می کند. در همین راستاست که دانشگاه‌های ما به یکی از دانشگاه‌های سطح اول مالزی و مطرح در زمینه تحقیق، تبدیل شده است.
وی ضمن مقایسه دو دانشگاه افزود: با توجه به اینکه با دارا بودن ٣٥٠ هزار دانشجو بزرگترین دانشگاه مالزی هستیم امروز پس از اشنایی با دانشگاه پیام نور با قریب ۷۰۰ هزار دانشجو و بیش از ٥٠٠ مرکز حقیقتا احساس کوچکی کردیم و باید به دولت ایران به دلیل توسعه ویژه در اموزش عالی تبریک بگوییم.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ