بهره برداری از نخستین رصدخانه استان اردبیل به زودی در دانشگاه پیام نور

.

رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل گفت: نخستین رصدخانه این استان در دانشگاه پیام نور اردبیل در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.
دکتر افسر روحی افزود: اولین رصد خانه استان در بالای ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور اردبیل با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال در دست احداث است.
وی از پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصدی این رصد خانه خبر داد و اظهار کرد: بیشتر استان های کشور دارای رصدخانه هستند و فقط چهار استان از جمله اردبیل دارای رصدخانه نبود که با تکمیل و افتتاح این طرح به زودی استان اردبیل هم صاحب رصدخانه می شود.
روحی گفت: گنبد رصدخانه با چهار متر قطر قابلیت چرخش ۳۶۰ درجه را دارد و مجهز به مدرن ترین و پیشرفته ترین تلسکوپ حرفه ای و به روز دنیاست و قابلیت جستجوی اجرام آسمانی مانند سیاره ها ، ستاره ها و کهکشان ها را به صورت اتوماتیک دارد.
رئیس دانشگاه پیام نور استان اردبیل افزود: ارتفاع گنبد رصد خانه چهار متر بوده و در ارتفاع ۲۰ متری از سطح زمین در بالای ساختمان مرکزی دانشگاه پیام نور اردبیل واقع در حاشیه مجتمع گردشگری شورابیل احداث شده است.
وی با اشاره به این که دانش آموزان و دانشجویان به صورت گروهی می توانند از رصدخانه بازدید کنند، گفت: دوره های کوتاه مدت علم نجوم در این رصدخانه با حضور استادان برجسته کشور برای علاقمندان برگزار خواهد شد.
وی آشنایی با اجرام آسمانی ، امکان رصد حلول ماه در مناسبت های مختلف ، انجام تحقیقات و پژوهش های نجومی توسط محققان، برگزاری دوره های آموزشی مقدماتی و پیشرفته نجوم و بازدید عموم را از جمله اهداف احداث این رصدخانه عنوان کرد.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ