کسب رتبه دهم دانشگاه پیام نور در تولیدات علمی فناوری نانو در کشور

.

دکتر جعفر مهراد با اعلام  تعداد مقاله‌های فناوری نانو که از سوی پایگاه استنادی ISI تا ماه اوت ۲۰۱۶ میلادی نمایه شده اظهار داشت: در حالی که دانشمندان ایران تاکنون موفق به تولید ۴ هزار و ۷۱۷ مقاله در حوزه فناوری نانو شده‌اند، متوسط استناد به این مقالات در سال ۲۰۱۴ میلادی ۴/۷ و در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱/۴۸ استناد است. میزان استناد به مقالات فناوری نانو در سال ۲۰۱۱ برابر ۱۳/۰۴ استناد بود.

 وی  تصریح کرد: شاخص اچ ایران در این حوزه در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳۹، سال ۲۰۱۳ میلادی ۴۳، سال ۲۰۱۲ میلادی ۵۰ و سال ۲۰۱۱ میلادی ۵۸ است.

به گفته رئیس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز اختراعات ثبت شده به نام ایران در اداره ثبت اختراعات اروپایی در سال ۲۰۱۱ تعداد ۲ و در سال ۲۰۱۲ یک اختراع است.

وی افزود: برای سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ آماری برای ایران گزارش نشده است. در مقابل، اداره ثبت اختراعات و نشانهای تجاری آمریکا تعداد اختراعات در حوزه نانو را برای ایران در سال ۲۰۱۱ تعداد ۳، در سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۷، در سال ۲۰۱۳ تعداد ۱۱، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۸، در سال ۲۰۱۵ تعداد ۱۲ و تا ماه ژوئیه ۲۰۱۶ تعداد ۷ اختراع گزارش کرده است.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در حالیکه دانشمندان ایران تاکنون موفق به تولید ۴ هزار و ۷۱۷ مقاله در حوزه فناوری نانو شده‌اند، متوسط استناد به این مقالات در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱/۴۸ استناد است.

جعفر مهراد بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در گفت‌وگو با فارس، گفت: این اطلاعات طبق داده‌های وب او ساینس از این قرار است:

رتبه

کشور

تعداد مقاله

۱

چین

۲۹۹۲۹

۲

آمریکا

۱۳۹۰۶

۳

هند

۶۸۸۲

۴

کره‌جنوبی

۵۱۸۱

۵

آلمان

۴۹۶۲

۶

ایران

۴۷۱۷

۷

ژاپن

۴۲۹۲

۸

فرانسه

۳۳۲۰

۹

انگلیس

۳۰۹۹

۱۰

اسپانیا

۲۶۷۲

وی ادامه داد: محاسبه تعداد مقالات نانو با احتساب تولید ناخالص داخلی برحسب هر میلیارد دلار بر اساس آمار ذیل است:

 

رتبه

کشور

تعداد مقالات

۱

چین

۵٫۲۱

۲

کره‌جنوبی

۵٫۰۵

۳

ایران

۴٫۹۳

۴

اسلوانی

۴٫۹۲

۵

فنلاند

۴٫۱۶

۶

استونی

۳٫۸۰

۷

سوئیس

۳٫۶۶

۸

سوئد

۳٫۴۷

۹

پرتغال

۳٫۴۱

۱۰

دانمارک

۳٫۲۷

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطر نشان کرد: پنج کشور برتر در ثبت اختراعات در تمام رشته‌های موضوعی علوم و فناوری طبق آمار اداره ثبت اختراعات اروپایی در سال ۲۰۱۵ میلادی عبارت است از آمریکا، آلمان، ژاپن، فرانسه و سوئیس و کل اختراعات ثبت شده ۲۱۱ هزار و ۵۷ مورد است که تقریبا یک چهارم آن به ایالات متحده آمریکا تعلق دارد.

 

 

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ