اولین نشست علمی بیماری‌های مشترک انسان و حیوان با همکاری عضو علمی گروه کشاورزی در محل سالن اجتماعات دانشگاه پیام نور شازند برگزار شد

.

 مهندس سید محمدرضا سیفی، عضو هیئت علمی دانشگاه، آگاه‌سازی دامداران و برگزاری دوره‌های آموزشی در مورد این بیماری‌ها، با همکاری دامپزشکی و دستگاه‌های مرتبط، نقش مهمی در جلوگیری از بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان ایفا می‌کند.

سید محمد رضا سیفی دبیر علمی این نشست  هدف از برگزاری این برنامه‌ را تبادل اطلاعات علمی و میدانی دست‌اندرکاران این حوزه در راستای جلوگیری از افزایش آمار مبتلایان و شیوع بیماری‌های منتقله از دام به انسان ذکر کرد.

در ادامه میرزایی، رییس سازمان علوم پزشکی و مدرس این نشست، تصریح کرد: یکی از مشکلات اصلی و عمده بهداشتی کشور که سال‌هاست به صورت یک معضل اساسی، منابع انسانی و مالی زیادی را به خود اختصاص داده و هر چند گاه به صورت بحران جدی در استان‌های مختلف و در قالب بیماری‌های نوپدید و بازپدید خود را آشکار می‌سازد، بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان است.

میرزایی با بیان این که سازمان جهانی بهداشت زئونوزها یا بیماری‌های قابل انتقال میان انسان و حیوان را بیماری‌ها یا عفونت‌هایی می‌داند که به طور طبیعی بین انسان و حیوانات مهره‌دار قابل انتقال است، خاطرنشان کرد: براساس اطلاعات موجود از میان ۱۴۱۵ عامل بیماری عفونی در انسان، بیش از ۸۶۸ عامل آن یعنی حدود ۶۱ درصد، زئونوز و منبع آن حیوانات وحشی یا اهلی است.

وی همچنین یادآور شد: علاوه بر این از میــان ۱۷۵ عامل بیماری‌زای نوپدید یا بازپدید، ۱۳۲ مورد آن یعنی ۷۵ درصد،  زئونوز هستند.

ایشان  تاکید کردند: با توجه به اهمیت مصرف مواد لبنی و لزوم ترویج مصرف فرآورده‌های شیر در بین مردم، اطلاع‌رسانی در رابطه با شیوه‌های انتقال این نوع بیماری‌های نقشی اساسی در تامین سلامت عمومی جامعه خواهد داشت .

 

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ