پژوهش باید مهم ترین الگوی آموزشی مراکز دانشگاهی باشد .

.

امام جمعه تاکستان با اشاره به اهمیت پژوهش در مباحث آموزشی گفت: پژوهش باید مهم ترین الگوی آموزشی مراکز دانشگاهی در کشور باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور ، دکتر سید رضا مهرنیا رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین به همراه جمعی از معاونین و مسئولین این دانشگاه با آیت الله اسلامی نماینده مردم قزوین در مجلس خبرگان رهبری دیدار و گفتگو کردند.
سید رضا مهرنیا رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین در این دیدار با بیان برخی از ویژگی های دانشگاه های برجسته کشور گفت: تفاوت عمده ما در مباحث آموزشی، تدوین کتب علمی است که توسط اساتید و پژوهشگران برجسته تهیه و تدوین شده ، از این رو منابع دراختیار دانشجویان ، منابعی بسیار غنی ، علمی و تخصصی است.
وی خاطرنشان کرد: بیش از ۱ هزار نفر از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران پذیرفته شده اند و همین مسئله افتخار بزرگی برای دانشگاه پیام نور محسوب می شود.
دکتر مهرنیا عنوان کرد: دانشگاه پیام نور حرکت کیفی را آغاز کرده است و امروز به مرحله تکامل در گسترش کیفی رسیده است و برنامه های امروز این دانشگاه در مسیر توسعه کیفی تدوین می شود.
رئیس دانشگاه پیام نور استان قزوین با اشاره به برنامه های نشاط فرهنگی در فضای دانشگاه بیان کرد: ما موظف هستیم دانشجویان را تکریم کنیم و بتوانیم نشاط و انگیزه لازم برای ورود به مقاطع بالاتر را در بین دانشجویان گسترش دهیم.
ایشان ادامه داد: یکی از مهم ترین دغدغه دانش آموختگان امروز نبود اشتغال لازم است، از این رو با ایجاد ارتباط با صنعت برنامه داریم در مسیر تحصیل شرایط تجربه محیط کاری را برای دانشجویان ایجاد کنیم تا بعد از فارغ التحصیلی با تجربه کافی وارد بازار کار شوند.
وی با اشاره به نگاه نظام اسلامی در حوزه های شناخت دینی و قرآنی گفت: ما در تلاشیم تا بتوانیم مجمع علمی در دانشگاه پیام نور راه اندازی کنیم تا با دقت ویژه کلام امام علی(ع) و اهل بیت علیهم السلام را مورد تحقیق و بررسی علمی قرار داده و با هم افزایی با حوزه های علمیه بتوانیم گامهایی نوگرایانه در این زمینه برداریم .

نماینده مردم استان قزوین در مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه تاکستان نیز در این دیدار با اشاره به حلول انقلاب اسلامی در ایران عنوان کرد: حوزه و دانشگاه دو مسیر همراه و موازی هستند که در دو بخش مختلف به فعالیت می پردازند و جمهوری اسلامی ایران نیز با انقلاب اسلامی شرایطی را فراهم کرد که این همراهی به حداکثر برسد.
آیت الله اسلامی با بیان خاطراتی از بزرگان افزود: به نظر بنده مهم ترین مشکلی که به دانشگاه های امروز وارد است کمبود پژوهش است و باید فعالیت های پژوهشی در اولویت برنامه ها قرار گیرد.
وی سرعت های دانشگاه پیام نور در حوزه های مختلف را قابل تحسین و پژوهش را مهم ترین محور آموزش دانست و گفت: اگر مسئولین دانشگاه پیام نور بتوانند با تمرکز و تحقیق، پژوهش را تا بالاترین شکل خود در محیط دانشگاه جاری کنند، میتوان ادعا نمود که آموزش به شکل جدی و بهترین شکل در دانشگاه ایجاد شده است.
امام جمعه تاکستان با اشاره به خاطره ای از زمان تدریس خود در حوزه علمیه تصریح کرد: روزی تدریس کتابی به بنده واگذار شد که توانایی لازم برای تدریس آن را نداشتم از این رو یک شب تا صبح با سختی های فراوان تمام کتاب را مطالعه کردم، چرا که خود را در مقابل وظیفه ای که به من واگذار شده بود مسئول دانستم.
نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: پژوهش در مقایسه با آموزش از درجات بسیار بالاتری برخوردار است، لذا بسیاری از بزرگان دینی توصیه اکید به پژوهش داشته اند.
وی تاکید کرد: دانشگاه پیام نور و همه واحد های آموزشی اگر بتوانند پژوهش را جزو اولویت های خود بدانند هم بعد آموزشی دانشگاه افزایش پیدا می کند و هم می توانند شاهد افتخارات فراوانی در حوزه های دانشگاهی باشد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه پیام نور استان قزوین هم در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به تاسیس دفتر نهاد رهبری در دانشگاه پیام نور استان قزوین خاطرنشان کرد: مجموعه دانشگاه به عنوان یک نهاد مهم و تاثیر گذار در مباحث سیاسی، علمی و اجتماعی نیازمند رهنمود و توصیه های بزرگان هستند.
حجت الاسلام محبی افزود: یکی از راه های اثبات حقانیت امام علی(ع) در مباحث کلامی اثبات اعجاز علمی فرمایشات مولاست که تحقق این امر در محیط دانشگاه امکان پذیر خواهد بود.
وی ابراز کرد: ظرفیت دانشگاهی در مجموعه پیام نور شرایطی را فراهم ساخته است تا بتوان با تمرکز بر مسائل دینی برخی از اعجاز و پیش بینی های علمی دین را اثبات کرد.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دیدار با اشاره به برخی از نمونه های معجزات کلامی امام علی(ع) خاطرنشان کرد: باورهای اعتقادی باید از نظر علمی در مباحث دانشگاهی تحکیم شود و اگر رهنمودهای بزرگان دینی در این مسیر همراه با تعالیم دانشگاهی باشد می توان نتایج امیدوار کننده ای را انتظار داشت.
وی گفت: حضور افراد بزرگی نظیر امام جمعه تاکستان و نماینده خبرگان در قزوین میتواند مسیری برای هدایت برنامه های علمی ایجاد کند.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ