دانشگاه پیام نور می تواند نقش موثری در تولید ثروت داشته باشد

.

 

 کارآفرینی به عنوان موتور محرکه توسعه اقتصادی نقش اساسی در فرایند توسعه جوامع دارد. دانشگاه کارآفرین به دانشگاهی گفته می شود که در زمینه تولید ایده، فکر و برنامه برای کارآفرینی و تولید ثروت حرکت کند. کارآفرینی با مسائلی نظیر اقتصاد دانش بنیان کلید می خورد و به یکی از مسائل روز جامعه تبدیل شده است. برای بررسی این موضوع با «اسکندر مرادی» رئیس دانشگاه پیام نور استان به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

  •  دانشگاه نسل سوم یا دانشگاه کارآفرین چه مشخصه ها و الزاماتی دارد؟

امروزه موضوع توسعه و اقتصاد دانش محور مطرح است. به عبارتی دوره کنونی دوره اقتدارعلم و اقتصاد دانش بنیان است و نهاد دانشگاه در این زمینه نقش کلیدی دارد. هر چه اقتدارعلمی و اقتصاد دانش بنیان ما قوی‌تر باشد، قدرت و انسجام ملی بیشتر خواهدشد. به نظر باید اقدامات و راهبردهای ویژه ای برای تقویت کارآفرینی و ایجاد شرکت های دانش‌بنیان و پژوهشکده ها در استان نیز صورت بگیرد تا از ظرفیت های تجاری، اقتصادی، معدنی، کشاورزی و منابع انسانی استان استفاده بهینه و ظرفیت‌های موجود بالفعل شود.

  •  ایجاد اقتصاد دانش بنیان و تبدیل آن به گفتمانی فراگیر در جامعه چه ضرورتی دارد؟

رشد و توسعه روز افزون فناوری‌های نوین و گستردگی شبکه‌های ارتباطی، رفته رفته اقتصاد ملی و محلی را به شبکه اقتصاد جهانی پیوند می زند  و وارد حوزه جدیدی از کسب و کار جهانی می‌کند.

از سوی دیگر، در سال‌های اخیر کسب و کار ایرانی با گذار از ساختاری سنتی دارای ساختاری نوین و کم و بیش مبتنی بر دانش‌ و فناوری‌های روز شده‌است. با توجه به این دگرگونی‌ها و تغییرات قابل توجه در چهارچوب‌های اقتصاد بین‌المللی، آگاهی از ساختار سنتی اقتصاد ایرانی، شرایط بازار جهانی و همچنین برخورداری از اطلاعات لازم  در مورد فناوری‌ها و دانش نوین می‌تواند گامی موثر برای بهره‌برداری بهینه از این گذار و دستیابی به یک ساختار پویا و ارزش آفرین در اقتصاد ملی باشد.

  •  راهکارهای تحقق این مساله چیست؟

برای تحقق اقتصاد دانش بینان به‌نظر من ۳ شرط تولید دانش، ورود دانش به اقتصاد وافزایش زیرساخت ها و سواد ارتباطی و اطلاعاتی مردم لازم است .  این ۳ اصل باید به صورت عمومی و در مراحل مختلف برنامه ریزی، تولید و ساخت مورد توجه قرار بگیرد. البته باید قبول کنیم که در حال پیشرفت هستیم، ولی هیچ‌کس نمی تواند بگوید که هرکس کاری به صورت فردی و با تلاش شخصی انجام داد، اقتصاد دانش بنیان صورت گرفته است. باید دید کجای این پروسه تکمیل و یا چه نیرویی تربیت شد. الان رشد تولید گندم در منطقه ما مناسب است، ولی کمتر به اقتصاد دانش‌بنیان توجه شده است.
برای اینکه اقتصاد دانش‌بنیان شکل بگیرد ما باید بتوانیم فرایند تولید و انتقال دانش به اقتصاد در ۲ عرصه ثروت‌آفرینی و مدیریت اقتصادی را تسهیل کنیم. کسی اگر یکی از این ۲ فعل را انجام بدهد می‌تواند بگوید که برای اقتصاد دانش‌بنیان فعالیت کرده است.

  •  به نظر شما فرهنگ چه نقشی در تحقق اقتصاد دانش بنیان دارد؟

فرهنگ یک جامعه و رفتار تولیدی و مصرفی مردم نقش مهمی در کلیه تحولات جامعه از جمله تحولات اقتصادی دارد و باید در این زمینه اقدامات مناسبی صورت گیرد و تحولی پدید آید. در واقع این فرهنگ است که باید متحول شود و تغییر کند. همه نهادها از دانشگاه گرفته تا آموزش و پرورش، صدا و سیما، رسانه ها و اماکن مذهبی باید نقش آفرینی کنند.

اهل فرهنگ باید مجدانه تلاش کنند و با صبر و حوصله این سخن را به باور عمومی بدل کنند که تقویت تولیدات ملی ضامن امنیت و پیشرفت کشور است. یادمان باشد که «تقویت» امری فراگیر و همه جانبه است و نمی‌تواند یک بعدی و ناهماهنگ پیش برود.
همانطور که ما در زمینه تولید علم و مقالات علمی پیشرفت مناسبی داشته ایم باید در زمینه‌های دیگر مثل  تولید لوازم و ادوات زندگی، لوازم خانگی، خودرو، فناوری اطلاعات، محصولات کشاورزی و پتروشیمی نیز پیشرفت مناسبی داشته باشیم، تا به آن اهداف سند چشم‌انداز برسیم.

  •  دانشگاه های استان و خصوصاً دانشگاه پیام نور برنامه ای در این زمینه دارد؟

حرکت های مناسبی در استان از سوی دانشگاه‌ها، استانداری ، نهادهای علمی مثل بنیاد نخبگان و پارک علم و فناوری، تحصیلکردگان و فعالان اقتصادی شروع شده، اما هنوز در ابتدای راهیم.

 با توجه به رسالت دانشگاه‌های نسل سوم با هدف کارآفرینی و تولید علم به ثروت، تدوین برنامه راهبردی آموزشی و پژوهشی در دانشگاه پیام نور استان متناسب با ظرفیت های منطقه ای ضروری است. وجود اعضای علمی و استادان توانمند، موقعیت استراتژیک استان به عنوان استانی فرهنگی و مرزی، جمعیت بالای جوان و فعال و توانمندی مراکز بخشی از این ظرفیت ها هستند که در این راستا ایجاد مراکز دانشگاهی بین المللی در استان و همچنین شروع به‌کار و توسعه واحد برون مرزی دانشگاه در اربیل عراق از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دانشگاه پیام نور با توجه به رویکرد آموزشی باز و پویای خود می تواند با آینده نگری در این زمینه قدم های موثری بردارد و امیدواریم یک سیاست حمایتی جدی در این همراه با عزم همگانی و میل به پیشرفت به وجود بیاید.

توسعه رشته های کاربردی، حرکت سیستماتیک به سوی دانشگاه کارآفرین و دانش بنیان در همه عرصه ها، تولید ایده و پژوهش های صنعتی، نقش آفرینی دانشگاهیان در تولید برنامه و ایده راهبردی برای توسعه استان، حمایت ویژه از شرکت های دانش بنیان و اختراعات موارد دیگری است که در این زمینه باید مورد توجه قرار بگیرد.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ