نمی خواهیم به هیچ قیمتی مدرک دانشگاه را خدشه دار کنیم

.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر فراهانی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه در نشست با مدیران گروه های آمورشی و مدیران ستادی پیام نور خراسان رضوی با اشاره به شتاب گرفتن دانشگاه در مسیر رشد و تعالی بیان کرد: امروز باید همه ما قایل به این درک درست از دانشگاه باشیم که وجود همگی ما وابسته به دانشگاه است و باید بر روی نام دانشگاه پیام نور، حساسیت ویژه ای داشته باشیم.
وی افزود: امروز دیگر در فضای دهه ۶۰ قرار نداریم بلکه فضای آموزش کشور به یک فضای رقابتی تبدیل شده است و صرفا نمی توان با اضافه کردن صرف چند رشته، انتظار افزایش دانشجو داشت.
دکتر فراهانی افزود: پیشنهادات مختلفی گاها مطرح می شود و بعضا مقایسه هایی با برخی دانشگاه ها صورت می گیرد تا از راه هایی همچون کاهش محتوای آموزشی به جزوات ۲۰ و ۳۰ صفحه ای به دنبال صدور مدرک برویم اما کیفیت بالای آموزش همواره افتخار ما در پیام نور بوده است و نمی خواهیم به هیچ قیمتی مدرک دانشگاه را خدشه دار کنیم چون بسیار برای ما حائز اهمیت است.
وی با اشاره به لزوم جلوگیری از رکود علمی افزود: انتظار ما از اعضای هیات علمی اینست که در کنار مطالعه هزاران صفحه مطالب علمی حتما آگاهی کافی نیز در خصوص آیین نامه ها داشته باشند و اولویت اول خود را بر مبنای پژوهش و تدریس قراردهند، در کنار ایشان مدیران گروه های آمورشی نیز باید هدایت موثر اعضای هیات علمی و تسهیل فعالیت های علمی و آموزشی را انجام دهند.
دکتر فراهانی همچنین با اشاره به اینکه امروز ۶۲% از معیارهای رتبه بندی دانشگاه ها بر اساس پژوهش است افزود: با توجه به برگزاری کارگاه های آموزش الکترونیک در اکثر استان ها از اعضای هیات علمی انتظار داریم در تولید محتوای علمی دانشگاه خصوصا محتوای الکترونیک همکاری گسترده تری داشته باشند.
دکتر فراهانی در انتهای در خصوص برخی برداشت ها در خصوص عنوان وضعیت پیمانی مشروط افزود: مقصود از وضعیت پیمانی مشروط، وضعیتی است که شخص گرچه مورد نیاز و تایید دانشگاه به لحاظ علمی می باشد اما به دلیل اینکه باید شروط سه گانه شرکت در فراخوان، تایید صلاحیت علمی و تایید صلاحیت عمومی در مورد وی توامان صورت پذیرد به منظور احترام به وی و جلوگیری از اینکه در صف انتظار قرار بگیرد به صورت مشروط همکاری وی با دانشگاه آغاز می شود و پس از طی مراحل ذکر شده و تاییدات نهایی به صورت پیمانی قطعی در می اید.
وی افزود: پیمانی مشروط مختص دانشگاه پیام نور نیست و این شرایط در وزارت علوم پیش بینی شده است، منتهی این وضعیت نهایتا باید در سال برای تعداد انگشت شماری اتفاق بیفتد که متاسفانه در دوره ای، این شرایط برای خیل گسترده ای از عزیزان علمی در نظر گرفته شده است که از سال ۹۲ به بعد این روند را متوقف کرده ایم.
معاون آموزش و تحصیلات تکمیلی افزود: به هرحال از آنجا که نسبت به تمامی این عزیزان احساس مسئولیت ویژه ای داریم ضمن اینکه بارها اشاره شده است تا با ارتقای سوابق علمی و پژوهشی زمینه تسریع و همراهی ویژه تر دانشگاه را به منظور تبدیل وضعیت فراهم آورند ما نیز تلاش کرده ایم روند تعیین وضعیت ایشان را سرعت بخشیم، به نحوی که امروز تعداد جلسات هیات جذب از ماهی یک جلسه به هفته ای دو جلسه افزایش پیدا کرده است.
در ابتدای این جلسه دکتر داوریار ریاست دانشگاه پیام نور خراسان رضوی نیز ضمن تشریح اقدامات گسترده صورت گرفته به منظور جذب حداکثری دانشجو افزود: همچنان معتقدیم که دانشگاه پیام نور علیرغم ظرفیت ها و توانمندی های بالای دانشگاهیان، مظلوم واقع شده است و همچنان از منابع دولتی بی بهره است که از راه های برون رفت این وضعیت، افزایش کارایی، اطلاع رسانی موثر دستاوردها و اعتقاد راسخ به اصل رضایتمندی دانشجویان است. دکتر داوریار افزود: اقدامات گسترده ای را به منظور شناساندن این ظرفیت در سطح جامعه شروع کرده ایم که از جمله آنها انعقاد تفاهم نامه آموزشی با خانه صنعت، معدن و تجارت استان، راه اندازی کالج دانشگاه در مرکز مشهد و ۶ مرکز و واحد، رایزنی با اداره کل فرهنگ و ارتباطات اسلامی استان به منظور بهره گیری از ظرفیت رایزنان فرهنگی در سایر کشورها و بهره گیری از رانه های مکتوب و تصویری و صدا وسیمای استان بوده است.
دکتر ابراهیمی رییس مرکز آزمون و سنجش دانشگاه نیز ضمن تشریح اقدامات صورت گرفته در حوزه ارزیابی وضعیت آموزش، در خصوص پیشنهاد مطرح شده از سوی ریاست مرکز مشهد به منظور عدم مراجعه حضوری داوطلبان آزمون زبان دکتری در هنگام دریافت گواهی قبولی در آزمون افزود: به منظور تسهیل در اعطای گواهی نامه های آزمون زبان دانشجویان دکترا و عدم مراجعه حضوری ایشان به تهران این امکان فراهم است تا در صورت معرفی نماینده رسمی از سوی استان، این مدارک از سوی ستاد استانی تحویل دانشجویان عزیز گردد.
بیان دیدگاهها و نظرات از سوی مدیران گروه های آموزشی استان خراسان رضوی نیز پایان بخش این نشست هم اندیشی بود.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ