همایش ازدواج، فرصت ها و چالش ها در بانه برگزار شد

.

 همایش ازدواج؛ فرصت ها و چالش ها در بانه با همکاری دانشگاه پیام نور و اداره ورزش و جوانان این شهر در در سالن آمفی تئاتر ارشاد اسلامی برگزار شد

رئیس دانشگاه پیام نور واحد بانه شامگاه جمعه در این همایش ضمن گفت: برگزاری کارهای فرهنگی در جامعه اهمیت و تاثیر زیادی دارد و به تنهایی وظیفه یک ارگان و یا سازمان خاص نیست بلکه همه ارگان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی وظیفه دارند که در این زمینه تلاش کنند.

دکتر بهاالدین رشیدزاده افزود: برگزاری کارهای فرهنگی نیاز به زمان و تخصص ویژه دارد و باید با دقت و جدیت تمام از طرف همه ارگان ها پیگیری شود.

وی به اهمیت و جایگاه نهاد خانواده در اسلام اشاره کرد و گفت: نهاد خانواده اصلی ترین رکن جامعه و بستر فرهنگ های گوناگون و زمینه ساز بدبختی و خوشبختی انسان ها را فراهم می کند بنابراین اسلام اهمیت ویژه ای برای سلامت، نشاط و پویایی خانواده قائل است.
وی اظهار کرد: هدف اسلام از تشکیل خانواده گسترش ارزش های انسانی، حفظ آرمان های توحیدی و بقای نسل است و تشکیل خانواده بر اساس آرمان های اسلام بسیاری از آسیب های اجتماعی جامعه را به حداقل می رساند.

وی تاکید کرد: نهاد خانواده از دیدگاه اسلام دارای قداست و جایگاه ویژه ای است که با هیچ نهاد دیگری قابل مقایسه نیست ارزش گذاری معنوی بر اساس پیوند خانوادگی زمینه سازی برای تقویت این پیوند حسنه و پیشگیری از فروپاشی آن است.
رشیدزاده اظهار داشت: تشکیل خانواده دارای حکمت ها و دلایل متنوع روانی، اخلاقی، اجتماعی و دینی است که در زندگی هر فردی اهمیت ویژه ای دارند .

در ادامه این آیین نژاد بهاری حقوقدانان درباره موانع ازدواج و مهریه های سنگین و موارد غیر ضروری در ازدواج اشاره کرد و همچنین به اهمیت و جایگاه خانواده از دیدگاه شرع و قانون پرداخت

در ادامه این آیین جمال مرادپور روانشناس به نقش ازدواج در زندگی فردی و اجتماعی افراد اشاره کرد و همچنین به زمان مناسب برای ازدواج و تاثیر آن در ایجاد روحیه نشاط و همچنین جلوگیری از آسیب های اجتماعی اشاره کرد.

سپس دکتر مهدی قادری جامعه شناس نیز به بررسی دلایل و عوامل تاخیر ازدواج اشاره کرد و گفت:  عواملی مانند تحصیلات عالیه، نبود اشتغال و در آمد پایدار سبب می شوند دوره قبل از ازدواج طولانی شود که باید راهکارهای مناسبی برای آن اندیشیده شود.

منبع مطلب
0

ارسال پاسخ